Dünyanın En Büyük Organizması Yavaş Yavaş Ölüyor

pando geyik

Utah’ta bulunan ve tam tamına 40,000 ağacın birbirlerine köklerinden bağlanmasıyla oluşan Pando Ormanı, dünyanın en büyük organizması olarak biliniyor. Buzul Devri’nden bu yana hayatta kalmayı başaran 6 bin 500 ton ağırlığındaki Pando’nun ise şimdilerde ölmeye başladığı söyleniyor.

Dünyanın en büyük organizması ya da en ağır organizma olarak bilinen Pando, son Buzul Devri’nin bittiği günlerde filizlenmeye başlamış ve bugüne kadar büyüyerek, hayatta kalmayı başarmıştı. 40,000 ağacın köklerinden birbirlerine bağlı olmaları sebebiyle tek bir organizma olarak bilinen Pando hakkında yayınlanan son bilimsel çalışmalardan birindeyse maalesef kötü ayrıntılara ulaşıldı.

PLOS One isimli dergide çıkan makalede, binlerce yıldır hayatını sürdüren ormanın günden güne kötüye gittiği söylendi. Yaklaşık 430 bin metrekare büyüklüğe yayılan ormanın tamamını inceleyen bilim insanları, Pando’nun artık büyümediği keşfettiler. En azından 30 – 40 yıldır ormanın kendisini yenilemeyi bıraktığını söyleyen araştırmacılar, bunun sebebinin ise insanlar olduğunu dile getirdiler.

Pando Ölüyor 1

Pando’nun ölüm sebebi insanlar

Makalenin ortak yazarlarından olan ve Utah Devlet Üniversitesi’nin Western Aspen Alliance’ın Müdürü Paul Rogers, “İnsanlar bu ölümün merkezindeler” açıklamasını yaptı. Çevredeki geyik ve büyükbaş hayvan popülasyonunun artmasının sebebini ormanın çevresine yerleşen insanlar olduğunu aktaran Rogers, bu hayvanların ormanda otlandığını ve Pando’nun filizlerini yiyerek, ormanın gelişmesini engellediklerini belirtti.

Avlanma sebebiyle ayı, kurt ve dağ aslanı gibi süper yırtıcıların sayısının azalmasıyla geyik popülasyonunda beklenmedik bir artışın yaşandığının altını çizen Paul Rogers, geyiklerin durmaksızın ağaçların dallarını ve yapraklarını yemek suretiyle onlara zarar verdiklerini kaydetti.

“İnsanlar çevrelerinde ne kadar hayvan yaşayacağını ve onların nerelerde dolaşacağına karar veriyorlar” diyen Rogers, “Bunun sebebi insanların kendi evler ve yollar inşa ederek, diğer hayvanları dolaşacakları yerleri belirlemeleri, sonrasındaysa ev ve yollar çevresinde avlanmayı yasaklayarak, kesin sınırlar koymaları” açıklamasını yaptı. Geyiklerin, süper yırtıcılara göre daha az tehlike barındırmaları sebebiyle yaşamalarına izin verildiğini vurgulayan bilim insanı, böylece artan geyik popülasyonunun, Pando’yu ölüme sürükleyen bir başka nedeni ortaya çıkardığını belirtti.

Pando gelişim 1

Ölüp tekrar diriliyor

2016 ve 2017 yıllarında yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, Pando’nun ağaçlarının özelliklerine ve ormanın çevresinde yaşayan hayvanlara dair kimi bilgiler elde eden bilim dünyası, Pando’nun bir çit sistemiyle korunuyor olmasına karşın bazı durumlarda bu çitlerin yetersiz olduğunu dile getirdiler.

Ormana dair başka ilginç bilgi daha veren araştırmacılar, “Pando’nun ağaçları diğer ormanlardakilerin aksine çok çok uzun süre yaşamıyorlar. Onun yerine yitip gittikten sonra hızlıca yeniden yeşeriyorlar ve büyümeye en baştan başlıyorlar. Eğer yeniden büyüyen ağaçlara artık rastlanmıyorsa, bunun kırmızı alarma sebep olması gerekiyor” açıklamasını yaptılar.

1939 yılından bu yana herhangi bir yenilenmenin görülmediği söylenenler arasında kendisine yer bulurken, Pando’nun şartlarının böyle devam etmesi durumunda ormanın tamamen yok olabileceği açıklanan bilgilerden oldu.

YORUMLAR