Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu FAST Faaliyete Geçti

Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu FAST Faaliyete Geçti

Yapımı uzun süredir devam eden ve evrenin öteki ucundan haberdar olmamızı sağlayacak dünyanın en büyük teleskobu FAST sonunda tamamlandı. Testleri yapılan FAST artık faaliyete geçti.

Yaklaşık 2 ay önce dünyanın en büyük teleskobu olacak olan FAST'ın inşaat aşamasının bittiğini sizlere duyurmuştuk. Yaklaşık 5 yıl süren yapım aşamasından sonra testlerden de başarıyla geçen FAST, geçtiğimiz günlerde tam kapasite çalışmaya başladı. Özel platformlar üzerinde inşa edilen radyo teleskobu uzay çalışmalarında kullanılacak. Çapı 500 metre olan yeni teleskop hassaslığı sayesinde Ay'da kullanılan bir cep telefonunu dahi tespit edebilecek.

Dünya dışı zeki varlıklar arayışında etkin rol oynayacak olan FAST, sahip olduğu teknolojilerle oldukça hassas olarak geliştirildi. Uzaydan gelen sinyalleri analiz edecek olan FAST, 1351 ışık yılı uzaklığından gelen elektromanyetik dalgaları dahi tespit edebilecek. Bu da demek oluyor ki; "FAST evrenin yeni gözü olacak". Çin'de kurulan teleskop tam olarak 50 futbol sahası büyüklüğünde ve yapımı için 180 milyon dolar harcandı. Öte yandan uzaydaki yaşam formlarının aranmasının yanı sıra nötron yıldızlarının hareketleri de teleskop sayesinde artık izlenebilecek.

Uzay çalışmalarına büyük önem veren Çin, önümüzdeki 4 yıl boyunca da yörüngeye yerleşecek bir uzay istasyonu kurmanın peşinde koşuyor. Ayrıca Çin, Ay'a insan yollamayı da düşünüyor.

Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu Çin'de Kuruldu

SpaceX, Mars'a Yolculuk Yapmamızı Sağlayacak Konsept Sistemini TanıttıYORUMLAR