Dünyanın En Büyük Reklam Dolandırıcılığı 'Methbot' Deşifre Edildi!

Dünyanın En Büyük Reklam Dolandırıcılığı 'Methbot' Deşifre Edildi!

Rusya'da bulunan siber suçluların, tarihin gördüğü en büyük ve en karlı dolandırıcılık vakasını gerçekleştirdiği ortaya çıktı. ABD'de bulunan medya şirketlerinden ve büyük markaların reklamverenlerinden günde milyonlarca dolar para çeken şebeke, White Ops güvenlik firması tarafından deşifre edildi. Kodlamasında sıkça bulunan "meth" atıfları nedeniyle "Methbot" olarak adlandırılan operasyonun sonucunda, siber suçluların birinci sınıf video reklam alanlarını hedefleyerek büyük miktarda hileli video reklam gösterimi ürettiği açıklandı. 

White Ops'un gerçekleştirdiği operasyonda, şebeke üyelerinin kullandığı bazı yöntemlerin deşifre edildiği bildiriliyor. Sahte IP adreslerinden ve otomatik web tarayıcılarından oluşan bir ordu kurarak, yayıncı görünümü vermek için tasarlanmış web sitelerinde günde 300 milyon video reklam gösterimi gerçekleştiren şebeke, 6000'den fazla premium alan adı üzerinden milyonlarca dolar kazandı. Operasyonun büyüklüğünü göstermek adına bazı verileri paylaşan White Ops, sistemin gelişmişliğini, hızlı evrimini ve reklam ekosistemine verdiği zararın etkilerini analiz etti. İşte o çarpıcı sonuçlar:

  • Şebeke bu yöntemle günde 3 ila 5 milyon dolarlık gelir elde ediyordu.
  • Günlük 200-300 milyon arası sahte video reklam gösterimi yapılıyordu.
  • Bu sahtekarlık için oluşturulmuş 250.267 farklı URL vardı.
  • Toplamda 6.111 premium alan adı hedeflenmiş.
  • Sistem için çalışan ABD ISS'lerine kayıtlı 571.904 IP adresi bulunuyordu.
  • Birleşik Devletler ve Hollanda'daki veri merkezlerinde çalışan 800-1200 arası sunucu kurulmuştu.

Methbot Nedir?

Rusya'da bulunan ve ABD ile Hollanda'daki veri merkezlerinde faaliyet gösteren, bir grup tarafından kontrol edilen, amiyane tabirle bir bot çiftliği. Video reklam ekosistemini hedefleyerek günde 3 ila 5 milyon dolarlık gelir elde eden dolandırıcı grup, White Ops adındaki güvenlik firması tarafından deşifre edildi. Hala tespit edilmeye ve engellenmeye devam ediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan White Ops CEO'su Michael Tiffany, "Rus devletinin desteği olduğuna dair bir işaret görmedik, özel bir suç örgütü gibi görünüyor" dedi. 

Bakalım ilerleyen günlerde Methbot skandalına dair neler göreceğiz.

Microsoft, Telefon Dolandırıcılarına Karşı Windows Kullanıcılarını Uyardı

İnternet Dolandırıcıları Burs Verme Vaadiyle Öğrencileri Dolandırıyor

YORUMLAR