Dünyanın En Büyük SSD Diski Bizlerle

Dünyanın En Büyük SSD Diski Bizlerle

Foremay isimli bir firma dünyanın en büyük SSD diski olduğunu iddia ettiği ürününün dağıtımına başladı. 2 TB'lık kapasiteye sahip sürücü sadece 9.5 mm kalınlığında ve 2.5 inçlik bir dizüstü bilgisayar sabit diski boyutunda. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan 3.5 inçlik sabit disklerin bile yaygın olarak 1 TB kapasiteye sahip olduğunu düşünürsek bu gerçekten etkileyici bir depolama alanı.

SSD'ler genel olarak standart sabit disklerden çok daha yüksek performans sunan depolama birimleri. Örneklemek gerekirse; standart bir sabit disk ile Windows işletim sisteminin açılış süresi 1 dakikayı geçebilirken bu süre SSD'ler ile 15-20 saniyeye inebilmekte. SSD'lerin bir diğer avantajı ise sabit disklere göre çok daha az enerji tüketmeleri. Dizüstü bilgisayarların batarya ömrünü uzatan bu özellik ciddi anlamda enerji tasarrufu sunmakta ve mobil cihazlarda işlem yapma süresini uzatmakta.

Günümüzde SSD'ler genel olarak 120 GB ve 240 GB boyutlarında tercih edilmekte.  Bunun sebebi ise yüksek maliyetli olmaları. Fakat bir süre önce SSD maliyetleri GB başına 1 $ seviyelerine düşmüştü. Bu durum da üretime yansımış olacak ki daha yüksek kapasiteli SSD'ler adını duyurmaya başladı.

Şu an için fiyatıyla ilgili net bir bilgi olmayan bu 2 TB boyutundaki SSD disk depolama teknolojilerinin gittiği yönü bize gösteriyor olmasından ötürü önemli bir adım.

WD bir süre önce 6 TB'lık helyum dolu sabit disklerini duyurmuştu

YORUMLAR