Dünyanın En Büyük Teleskobu Yapılıyor

Dünyanın En Büyük Teleskobu Yapılıyor

Uzay gözlemleri, Astronominin gelişmesine ve evreni daha iyi anlayarak teknolojiler geliştirmemize büyük katkılar sağlıyor. Hubble teleskobuyla uzayda kendine ait bir gözü olan insanoğlu, şimdi ise daha büyüğünü ve daha gelişmişini yapmakla meşgul. Giant Magellan isimli yeni teleskop, uzaydaki insan ufkunu çok daha ileriye taşıyacak.


Giant Magellan teleskobu (GMT) yaklaşık 15 yıldır tasarım ve geliştirme aşamasında. Tasarım aşamalarını bitirip, nihayet yapım kısmına geçen ekip, teleskobun yerleştirileceği Kuzey Şili'nin en yüksek noktalarından birinde çalışmalarını tamamlamak üzere. GMT'nin boyutları da özellikleri de bir hayli gelişmiş durumda, teleskop 8.4 metrelik 7 ayrı algılayıcı aynadan oluşuyor. Bu bu boyutlarıyla bugüne kadar inşaa edilmiş en büyük optik teleskop ünvanını daha baştan ele geçiren Giant Magellan teleskobu, şuanki teleskoplara göre ışığı 6 kat daha fazla yakalayabiliyor. Dev Magellan uydusunun Hubble uzay teleskobundan 10 kat daha keskin görüntü yakalıyor olması da, şuanki teleskoplarla görünmeyen gezegen ve yıldızların çok daha rahat tespit edebileceği anlamına geliyor.

Yer yüzünde konumlandığı için atmosferdeki ışığı filtre eden ekipmanlara sahip olan ve Dünyanın en gelişmiş ve en büyük teleskobu olan Giant Magellan Teleskobunun başlıca görevleri arasında yaşam potansiyeli olan gezegenleri keşfetmek bulunuyor. Bilim dünyası için son derece önemli bir yerde olan teleskop, bakalım beklenenleri verip yeni keşiflere aracılık yapacak mı?

YORUMLAR