Dünya'nın En Çevreci Aracı Sunnyclist Destek Bekliyor

Dünya'nın En Çevreci Aracı Sunnyclist Destek Bekliyor

Arabaların sınırsız kaynakla gitmesi isteği hemen hemen herkesin aklından geçmiştir. Böyle bir aracın yapılabilmesi şimdilik mümkün olmasa da İndiegogo'da yer alan bir araba projesi bu fikre yaklaşmış gibi görünüyor.

Günümüzde elektrikli arabalar yaygınlaşmaya başladı. Ancak şarjları bittiğinde ise yapılabilecek pek bir şey yok açıkçası. Tam da bu açıktan faydalanılarak geliştirilen bir araba fikri İndiegogo bağış sitesinde destek bekliyor. Sunnyclist adı verilen bu araç tam olarak 3 farklı kaynak ile yoluna devam edebiliyor. Üstelik Dünya'nın en çevreci aracı olmaya aday olarak.

Görünüş itibarıyla golf arabasını andıran bu araç temel olarak güneş enerjisiyle çalışıyor. Havanın güneşli olmadığı günlerde ise elektrik ile yoluna devam ediyor. Her ihtimali düşünen tasarımcılar bu iki kaynağın tükenmesi durumunda bir üçüncü kaynağı daha arabaya entegre etmiş. Bu kaynak ise insan gücü. 3 kişilik araçtaki her koltuğun önünde bir adet pedal bulunuyor. Bu pedallar döndürüldüğünde elektrik üreterek aracın yolunak kaldığı yerden devam etmesini sağlıyor.

Araç tüm enerji kaynakları kullanıldığında 190 kilometre yol alıyor. Pedal çevirmek istemediğiniz zamanlarda ise dolu şarjla 70 kilometre gidebiliyor. Aracın güvenlik prosedürleri ve tasarımı onaylanmış durumda. Ayrıca arabanın tüm bilgilerini akıllı telefon uygulamasıyla görebilirsiniz. 

Birden fazla renk seçeneği ile sunulan arabaya sahip olmak için şimdilik 1000 Euro bağış yapmanız yeterli. Araç için gereken fon desteğinin tam olarak karşılanması durumunda araç 2016'nın Haziran ayında yollarda olacak. Sunnyclist'e destek vermek için ise İndiegogo sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR