Dünyanın En Dayanıklı Sabit Disk Sürücüsü DNA'dan Yapılacak

Dünyanın En Dayanıklı Sabit Disk Sürücüsü DNA'dan Yapılacak

Milyonlarca yıl veri saklayabilecek en dayanıklı sabit disk sürücü DNA'dan yapılabilecek. Silisli toprak içinde korunmuş fosillerden faydalanarak yapılan çalışmalar, veri saklanması adına ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Binlerce yıl toprak altında kalmış kemiklerin kimyasal yapısı üzerlerinde veri saklanmasına olanak veriyor. Bu elbette bir fosili alıp doğrudan bir USB ile PC'ye bağlayacağız anlamına gelmiyor. Ancak fosillerin üzerinde kimyasal ve termal olarak yapılacak bazı etkileşimlerden sonra, bu tarihi kalıntıların içinde milyonlarca yıl veri saklanacağı gerçeği bilim dünyasını heyecanlandırıyor.

Her bir DNA bağının üzerine yüklenebilecek veri kodları, DNA'nın kendi kodu ile özümsenerek milyonlarca yıl hiçbir hasar görmeden, son derece güvenli bir şekilde saklanabilir teorisi Zürih’te ortaya atıldı.

DNA üzerinde veri saklanması işlemleri henüz çok başlangıç aşamasında. Fosillerdeki DNA'nın çeşitli işlemlerle ayıklanarak silikon bazlı taşıyıcılar içine yerleştirilmesi ve bunlara veri yüklenmesi için farklı pek çok işlemden geçirilmesi gerekiyor.

Şimdilik başlangıç ve teori aşamasının beraber yürütüldüğü çalışmaların, çok yakında daha sağlam gelişmelerle karşımıza çıkması kaçınılmaz görünüyor. 

8 Terabayt Büyüklüğünde Seagate Sabit Disk geliyor

Windows 7'de Sabit DiskBölme Nasıl Yapılır

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

YORUMLAR