Dünyanın En Güçlü Ekran Kartı Piyasaya Sürüldü

Dünyanın En Güçlü Ekran Kartı Piyasaya Sürüldü

Eğer bir bilgisayarın donanımı ne kadar güçlü olabilir diye merak ediyorsanız ekran kartlarının performs limitini belirleyen bu yeni ekran kartı kafanızdaki soru işaretlerini giderecektir. Powercolor firması tarafından bir süre önce geliştirildiği duyurulan PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390 adına sahip bu canavar dünyanın ilk 16 GB ekran kartı olma ünvanına sahip. AMD'nin 2 adet R9 390 grafik işlemcisini tek bir kart üzerinde buluşturan PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390 yüksek bir veriyolu genişliği de sunuyor.

Şu ana kadar piyasaya çıkmış ekran kartları arasında en yüksek teknik özelliklere sahip kart olan PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390'un her bir grafik işlemcisi 512 bit veriyolu genişliğine sahip. 2 grafik işlemcisi birleşince ortaya 1024 bit gibi uçuk bir rakam çıkıyor. Grafik işlemcisi başına 1000 MHZ çekirdek hızı ve 8 GB video bellek ise günümüzdeki oyunlarının ihtiyaçlarının çok üzerinde bir seviyede.

Her işlemciye ayrılan 8'er GB büyüklüğündeki video bellekler 5400 MHZ hızında çalışıyor. Yüksek veriyolu genişliğiyle birleşen bu kapasite ve frekans sayesinde kart en karmaşık ve yoğun grafiksel işlemlerde dahi darboğaz yaratmıyor.

PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390'u çalıştırmak için bilgisayarınıza minik bir trafo bağlamanız gerekmekte. Kartı kullanabilmek için 1000 W çıkış gücüne sahip bir güç kaynağı ve 4 adet 8 pinlik PCI Express güç bağlantısı kullanmanız gerekiyor. PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390'nın yurtdışı satış fiyatı ise 799 Dolar - 705 Euro civarında. Ülkemizde bu fiyat vergiler ve döviz kurları hesaplandığında bir araba parasına denk gelecektir. 3 adet fan ile soğutulan kart şu şekilde görünüyor:

Kartı bilgisayar kasanıza monte edebilmek için 3 adet boş kart yuvasına ihtiyaç duyuyorsunuz:

YORUMLAR