Dünyanın En Güçlü Kamerası 3.2 Gigapiksel ve Bir Araba Büyüklüğünde Olacak

Dünyanın En Güçlü Kamerası 3.2 Gigapiksel ve Bir Araba Büyüklüğünde Olacak

ABD’de Enerji Bakanlığının katkılarıyla LSST adında bir kamera yapılıyor ve hem gücü hem de boyutları inanılmaz metrik rakamlarla ifade ediliyor.

Bugün bir fotoğraf makinesinde 16-24 megapiksel çözünürlük artık en güçlü görüntü kalitesi anlamına geliyor. Ama durun, bu bir şey değil. LSST adı verilen kameranın lensinin uzunluğu 8 metre ve 3.2 Gigapiksel gücünde görüntü kalitesi veriyor. Kameranın toplam ağırlığı da 3 ton civarında.

LSST  Large Synoptic Survey Telescope 2022 yılından itibaren devreye girecek. Önümüzdeki 5 sene boyunca da testleri devam edecek. LSST’nin en önemli amaçlarından biri, uzayda yaygın oranda bulunan karanlık madde ve kara delikler üzerinde yapılan tüm çalışmalara destek verebilmek olacak.

Kamera Şili’de bulunan Cerro Pachón teleskobuna monte edilecek. 800 bin 8MP’lik kamera gücünde olan bu yeni cihaz uzaydan daha net görüntüler almak ve daha uzakların fotoğraflarını çekebilmek için kullanılacak.

Kamera Şili’de kurulacağı için ilk olarak güney yarım küreden gökyüzüne bakacak. 2020 yılında ise Kaliforniya’da bir adet daha LSST kurulacak. Böylece hem kuzey hem de güney yarım küreden uzay izlenmeye başlanacak. 

Fotoğraf Makinesi FotoğrafÇekerken İçinde Ne Oluyor?

Aslında Gece Gökyüzü Hiç de Gördüğünüz Gibi Değil

YORUMLAR