Dünyanın En Hızlı Kamerası Üretildi!

Dünyanın En Hızlı Kamerası Üretildi!

İsveç'te bulunan Lund Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı, dünyanın en hızlı kamerasını ürettiklerini açıkladı. Yüksek hızlı reaksiyonları içeren bilimsel çalışmalar için son derece yararlı olacak bu kamera, moleküler işlemleri bile yakalayabiliyor.

Lund Üniversitesi'nde üretilen dünyanın en hızlı kamerası, 0.2 trilyon saniyede görüntü çekebiliyor. Bu kamera, günümüzde piyasada olan GoPro ve türevi kameraların ötesinde bir amaç için kullanılacak. Geliştiriciler bu kameranın özellikle kimya, fizik ve biyoloji alanlarındaki doğal işlemler ve reaksiyonlar için üretildiğini belirtiyorlar. 

Aşağıdaki videodan bir kağıdın içinden geçen ışığın görüntüsünü izleyebilirsiniz:

Peki dünyanın en hızlı kamerasını bu kadar özel yapan şey nedir? Araştırmacıların ifadelerine göre bu kamera, ışık yerine lazer flaşlarını kullanarak kimyasal reaksiyonları ve biyolojik süreçleri ortaya çıkaran yenilikçi bir algoritma kullanıyor. Kısacası en hızlı hayvanı çekmek için bu kamerayı kullanmanıza gerek yok, "patlamalar, plazmaların yanıp sönmesi, türbülanslı yanma, hayvanlarda beyin aktivitesi ve kimyasal reaksiyonları" yakalamak istiyorsanız bu kameraya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Tesla'nın Yeni Arabası Dünyanın En Hızlısı

Dünyanın En Hızlı F Klavye Kullanıcısı Türk, Almanya'da Rekor Peşinde

YORUMLAR