Dünyanın En Hızlı Yelkenlisi Yandex Desteğiyle Türkiye'ye Geliyor

Dünyanın En Hızlı Yelkenlisi Yandex Desteğiyle Türkiye'ye Geliyor

Yelkenli, dünyada ilk defa Türkiye'deki yelken camiasının beğeni ve deneyimine sunulacak. Dünyanın en hızlı monohull tipi yelkenlisini üretmek üzere yola çıkan SpeedDream ekibi, rekorlara imza atmak amacıyla iki büyük stratejik işbirliğine imza attı. Rekor kırmanın, radikal tasarım fikirleriyle olduğu kadar teknolojik sınırları zorlamakla da ilgili olduğuna inanan ekip, Rusya’nın teknoloji devi Yandex ile ortaklığa gitti. SpeedDream ekibi, Yandex ile işbirliği içerisinde, şirketin büyük işlemci gücünden faydalanarak projenin tasarım konseptini geliştirdi.


SpeedDream ekibi yelken alanında rekor kırması planlanan YandexSpeedDream27’yi, uluslararası yelken yarışlarının kalbinin attığı Extreme Sailing Series (ESS)’in 4. ayağı olan ve 20-23 Haziran tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan yarışlarda; dünyanın en iyi yelkencileri ve yelken tutkunlarının deneyiminlerine sunulacak.


SpeedDream ekibi geçtiğimiz ekim ayında, ileride rekor kırması beklenen yelkenlinin 8.2 metrelik bir prototipini suya indirip test etmişti. Ekip, prototip üzerinde testlerine devam ederken, bir yandan da yenilikçi tasarımlarını okyanus şartlarında test etmelerini sağlayacak olan 15.2 metrelik ikinci bir tekne üzerinde ar-ge çalışmalarına devam ediyor. Çalışmaların merkezinde bulunan Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) Araştırmaları ve Sonlu Ögeli Çözümleme (FEA)* işlemleri, SpeedDream tasarımcıları ve Yandex mühendisleri tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek.

Yandex-SpeedDream’in yaz boyunca Avrupa’da kalması, yüksek performans ve yenilikçiliğin öne çıktığı başka etkinliklerde de sergilenmesi planlanıyor.

Mozilla Firefox 21 Yayınlandı

YORUMLAR