Dünyanın En Kirli Havasına Sahip Ülkesi Seçildi

En yüksek hava kirliliğine sahip şehirlerinin üçte ikisi Hindistan'da bulunuyor ve özellikle Delhi bölgesi, tüm ulusal başkentler arasında en kötüsü.

Dünyanın hava kirliliği en yüksek ülkesi belirlendi. Ortaya atılan yeni araştırmalar ise özellikle Delhi'nin Ghaziabad şehrinin dünyanın en kirli havasına sahip olduğunu gösteriyor. En kirli havaya sahip ilk 30 şehrin tamamı Asya kıtasına ait.

En yüksek hava kirliliğine sahip şehirlerinin üçte ikisi Hindistan'da bulunuyor ve özellikle Delhi bölgesi, tüm ulusal başkentler arasında en kötüsü. Birçok ülkede yapılan araştırmalar sonucunda Hindistan büyük oranda hava kirliliğine sahip bir ülke olarak görüldü.

Hindistan hava kirliliği tehlikeli boyutlarda

2019 Dünya Hava Kalitesi IQAir AirVisual Raporu'nda yayınlanan değerlendirme, yıllık ortalama PM2.5 (partikül kirliliği) konsantrasyon düzeylerini ortaya koyuyor. Bu gerçekten de tahmin edilenin çok daha üstünde.

Ortaya çıkan rapor sonuçlarında; en kirli 30 şehrinden 21'i Hindistan'da, 27'si Güney Asya'da ve 30 şehrin tamamı Asya kıtasında bulunuyor. 2018'e göre hafif bir iyileşme görülse de araştırma, hava kirliliğinin büyük ölçüde ekonomik büyümenin düşük olmasından kaynaklandığını ortaya çıkarıyor.

Ülkedeki şehirler, yıllık ortalama PM2.5 değeri için Dünya Sağlık Örgütü hedefini %500 oranında arttırıyor. Ayrıca ülkedeki hava kirliliği 2018'den 2019'a %20 azaldı ve şehirlerin %98'inde iyileşmeler devam ediyor. Hindistan için hava kirliliği çok tehlikeli boyutlarda.

YORUMLAR