Dünyanın En Küçük Drone'u CX-10 Casusluk Yapmaya Hazır

Dünyanın En Küçük Drone'u CX-10 Casusluk Yapmaya Hazır

Uzaktan kumandalı uçan cihazlara alıştık. Drone’lar hayatımıza yeni girseler de onları yadsımıyoruz. Ancak yeni üretilen drone CX-10 o kadar küçük ki askeri amaçlar ve casusluk için kullanılacağı kesin gibi.

Şimdiye kadar yapılmış drone’ların en küçüğü olan CX-10 gövde renkleri değişebildiğinden fark edilmesi oldukça zor. Kamuflaj özelliği bir yana boyutları da CX-10’u son derece görünmez kılıyor.

CX-10’un üretilme amacı elbette casusluk için değil, bu drone avcılık içim kullanılmak üzere tasarlanıyor ve av hayvanlarını ürkütmeden yerlerinin belirlenmesinde avcılara yardımcı olması planlanıyor. Öte yandan kötü niyetli kişiler CX-10’u özel hayatlarımızın içine kadar sokabilirler düşüncesi de insanı korkutmuyor değil.

Aslında küçük olması nedeniyle hafif de olan CX-10’un dışarıda kullanılması pek mümkün görünmüyor. Çünkü hava şartlarından ve rüzgar gibi etkenlerden çabuk etkileniyor. Avcılık için tasarlansa da henüz bu eksikliği giderilmiş değil. Ancak kapalı alanlarda CX-10’u farketmek yine de mümkün değil. Bu yüzden amacı henüz belli olmayan bu cihazın hangi işlerde ve nasıl kullanılacağı bir muamma. 

Parrot Bebop DroneFotoğrafları

İnsanların Hayatını KurtaranDrone: Gimball

Türkiye'de Drone Uçurmak Yasaklanıyor mu?

Drone Ambulanslarla Daha Çok Yaşam Kurtarılabilir mi?

YORUMLAR