Dünyanın En Uzun Deniz Köprüsü Hong Kong ve Çin Arasında Açıldı

Dünyanın Deniz Üzerine İnşa Edilen En Uzun Köprüsü 1

9 yıldır devam eden inşaat sürecinin ardından, Çin’in yeni mega köprüsünün açılışı Çin devlet başkanı Xi Jinping tarafından yapıldı.

55 kilometre uzunluğundaki bu yapı, dünyada deniz üzerinde inşa edilen en uzun köprü ünvanının sahibi oldu. Köprü, İnci nehri deltasını geçerek Çin anakarasını Hong Kong ve Macau’ya bağlıyor. Bir kıyaslama yaparsak bu köprünün, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’nden 20 kat daha uzun olduğunu söyleyebiliriz.

Köprünün 7 kilometrelik bir bölümü deniz altı tüneli olarak inşa edilmiş durumda. Bunun, gemilere geçiş yolu sağlanması ve uçakların Hong Kong Uluslararası Havaalanı’ndan kalkış yapabilmesi amacıyla yapıldığı belirtiliyor.

Bu projede yaklaşık 400 bin ton çelik kullanıldığı söyleniyor. Bu da Sydney Limanı Köprüsü’nde kullanılan miktarın yaklaşık 8 katı anlamına geliyor. Yapı, deniz tabanına gömülmüş sütunlar, dev kulelerden asılı kablolar ve iki yapay ada tarafından destekleniyor.

Dünyanın Deniz Üzerine İnşa Edilen En Uzun Köprüsü 2

Mühendisler, köprünün 8 şiddetindeki bir depreme, bir süper tayfuna ya da 300 bin tonluk bir geminin çarpmasına karşı dayanıklı olabileceğini söylüyor.

Proje, 10 işçinin ölümü ve yerel beyaz yunuslar üzerindeki korkulan etkileri nedeniyle eleştirilmiştir. 2003 yılında sayıları 188’e ulaşan yerel beyaz yunuslardan şu anda bölgede sadece 47 adet kalmış durumda.

Çin ayrıca, dünya üzerindeki tüm köprüler arasında en uzun köprüye de ev sahipliği yapıyor. 164 kilometre uzunluğundaki Danyang-Kunshan Büyük Köprüsü olarak adlandırılan bu köprü, Shangai ve Nanjing kentleri arasında hem karadan hem de sudan ilerliyor.