Dünyanın En Uzun Elektrikli Araç Otoyolu İnşa Ediliyor

Dünyanın En Uzun Elektrikli Araç Otoyolu İnşa Ediliyor

Dünyanın en uzun elektrikli otomobil karayolu, Avustralya'da inşa edilecek. Halihazırda uzun yollarıyla bilinen Avustralya, dünyanın en uzun elektrikli araç otobanına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Avustralya'nın Queensland bölgesi, elektrikli araçların alımını teşvik edilmesi mantığıyla 18 şehir ve kasabada, bir dizi hızlı şarj istasyonlarının da kurulacağı açıklandı, bölgenin ulaşım bakanı da  Electric Super Highway için planlarını açıkladı.

Avustralya'nın Ulaşım Bakanı Steven Miles konuyla ilgili olarak, "Bu proje oldukça iddialı, ancak elektrikli araç devriminde mümkün olan en çok sayıda insanın düşük emisyonlu bir geleceğe geçiş sürecimizin bir parçası olmasını istiyoruz" dedi.

Queensland bölgesi hükümeti, eyaletin güney sınırındaki Gold Coast'tan başlayarak kuzeydeki Cairns'e gidebilmeyi mümkün kılan, yaklaşık 1, 242 mil (1.993 km) uzunluğunda dünyanın en uzun elektrikli otoyolunun uzantısını gerçekleştireceklerini iddia ediyor. Aralara yerleştirilecek enerji istasyonları sayesinde, bu otoyolu kullanacak araçlar enerji sıkıntısı da çekmeyecekler.

Bakan Miles, "Süper otoyolun ilk etabı bedelsiz olarak kullanıma açılacak, böylece mümkün olduğunca çok insanın bundan faydalanarak kullanması teşvik edilecek." dedi.

Avustralya'da ülkenin her tarafında çok sayıda elektrik şarj istasyonu bulunuyor, ancak hızlı şarj istasyonlarının sayısı yeterli değil. Bazı istasyonlarda ortalama bekleme süresi 30 dakikaya kadar ulaşabiliyor. Oysa, yeni otobanın böyle bir sıkıntısı olmayacak ve otobanda araçlar hızlı şarj olabilecekler.

Bakan bu projeyi, ekonomik olarak büyümek ve yeni, yüksek vasıflı işler yaratmak için bir yatırım fırsatı olarak da değerlendiriyor.

Türk ve Japon Mühendislerden Uçan Elektrikli Araç

Maserati Elektrikli Araç Geliştirmeye Başlıyor

YORUMLAR