Dünyanın İlk 16 GB Ekran Kartı Rüya Gibi Bir Performans Sergilemeye Hazır

Dünyanın İlk 16 GB Ekran Kartı Rüya Gibi Bir Performans Sergilemeye Hazır

Eğer şu ana kadar geliştirilmiş en ileri seviye ekran kartı ile tanışmak istiyorsanız PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390 dudağınızı uçuklatabilir. Performans anlamında piyasadaki rakiplerine göre bir hayli avantajlı olan bu ekran kartı dünyanın ilk 16 GB ekran kartı olma özelliğine sahip. PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390 temel olarak iki adet AMD R9 390 grafik işlemcisinin bir arada toplandığı bir donanım. Bu ekran kartında kullanılan grafik işlemcilerinin herbiri 512 Bit veriyolu genişliğine sahip. Yani toplamda 1024 Bitlik bir veriyolu genişliği sunuluyor. Bu da ekran kartınmın işlem yapabilme hacmini artırıyor. Her grafik çipi 8 GB video bellek ile destekleniyor. Günümüzdeki oyunların video bellek ihtiyacı artmaya başladığı için PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390 geleceğe dönük bir yatırım olarak düşünülebilir. Şu an 4 GB video bellek limitinin yetmediği oyunlar nadiren de olsa karşımıza çıkıyor.

PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390'un kutusu adeta bir pandoranın kutusu şeklinde:

Kutuyu açtığınızda sizi güzel bir sürpriz de bekliyor. Powercolor firması bu yüksek fiyatlı ekran kartının kutusu içerisinde bir de Razer marka oyuncu faresi de hediye ediyor. PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390'un dev boyutlara sahip bir ekran kartı olduğu söylenebilir; bu ekran kartını kullanabilmek için bir hayli geniş bir kasaya ihtiyacınız olacak:

Kartı kasanıza monte edebilmek için 3 adet kart yuvasını kullanmanız gerekiyor. Bu performans canavarının soğutmasını sağlayabilmek için 3 fana ihtiyaç duyuluyor:

Kartın kullandığı 2 gelişmiş grafik işlemcisi nedeniyle güç gereksinimleri doğal olarak bir hayli yüksek. Kartı çalıştırabilmek için 4 adet 8 pinlik PCI Express güç bağlantısı kullanmanız gerekiyor. Bu gereksinimi karşılayabilecek bir güç kaynağının 1000W çıkış gücüne sahip olması gerekmekte.

PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390'ın teknik özellikleri şu şekilde:

  • Radeon R9 390 grafik teknolojisi
  • 16 GB GDDR5 video bellek
  • 5400 MHZ bellek frekansı
  • 512 Bit x 2 bellek veriyolu genişliği
  • Çekirdek başına 1000 MHZ çekirdek hızı
  • DirectX 12 desteği
  • PCI Express 3.0
  • DVI, Display Port ve HDMI çıkışları

17 Eylül'de yırtdışında satışa çıkacak PowerColor Devil 13 Dual Core R9 390'ın yurtdışı satış fiyatı 799 dolar olacak.

Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!

YORUMLAR