Dünyanın İlk 3B Yazıcıyla Üretilen Pilli Roketi Uçuşa Hazır

Dünyanın İlk 3B Yazıcıyla Üretilen Pilli Roketi Uçuşa Hazır

Yeni Zelanda’da üretilen Rutherford roketi uzaya gitme maliyetini yüzde 95 oranında azaltacak. Uydu göndermek için kullanılması düşünülen roket hem pille çalışıyor, hem de 3B yazıcılar tarafından üretildi.

Colorado’da düzenlenen yıllık Uzay Sempozyumu’nda tanıtılan Rutherford isimli roket, uzaya uydu gönderme maliyetlerini yüzde 95 düşürüyor. NASA’nın uzaya bir roket fırlatma maliyetinin 225 milyon dolara mal oluyor, yeni geliştirilen roketle aynı işlem 4,9 milyon dolara geliyor.

Türbo pompalardan püskürtülen roket yakıtıyla kalkış ivmesi kazanan Rutherford roketi, bu pompalar için gerekli enerjiyi de bataryalarla sağlıyor. Tasarımı ve montajı tamamen 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak tamamlanan Rutherford henüz deneme aşamasında. Ancak yeryüzünde yaptığı deneme kalkışları son derece başarılı sonuçlar verdi. Boyutlarından dolayı küçük işlerde kullanılması düşünülen roket uydu fırlatmak ve benzeri insansız tüm görevleri layıkıyla yerine getirebilecek.

3B yazıcı teknolojisinde ilk kez kullanılan elektron ışınlı eritme ve döküm teknolojisiyle üretilen Rutherford roketinin başarısı, uzay mühendisliği üzerine çalışan tasarımcı ve mühendislere de ilham veriyor.

SpaceX CRS-6 Roketi İnmeye Çalışırken Denize Çakıldı

Dikey İniş Yapabilen RoketGrasshopper

Yeniden Kullanılabilir RoketBaşarıyla İniş Yaptı

YORUMLAR