Dünyanın İlk Arcade Video Oyunu Makinası Japon Müzesinde

Dünyanın İlk Arcade Video Oyunu Makinası Japon Müzesinde

Nostalji oyun meraklıları, bu haber sizler için. Birkaç gün önce sizlerle yeni açılan Japon oyun müzesini paylaşmıştık. Bu müzeye şu an akın akın insan gidiyor ve haberler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bugün çıkan haber ise, bizleri en az 30 sene geriye gönderiyor.

Computer Space adlı oyunu, yani makinayı, birçok kişi ne yazık ki bilmez. Hatta birçok oyuncu için oyun dünyası Ralph Baer ile başlamıştır. Evet, Ralph Baer konsol tarihinin ve oyunun dünyasının babasıdır; fakat atalarını da unutmamak lazım. 

Nolan Bushnell ve Ted Dabney daha Atari adlı firmayı kurmadan önce ortaya çıktı bu güzide icat. 1971'lere kadar dönüyoruz şimdi; Computer Space adlı bu arcade video oyun makinası, Pong'tan sonra ortaya çıkan ve teknoloji harikası, satış canavarıydı zamanında. 

Basit kontrolleri olan, karmaşa içermeyen, hiçbir şekilde RAM, CD-ROM ya da işlemci barındırmayan bu saf ve basit canavar, şu an Japonya'daki oyun müzesinde sergileniyor; hem de bir değil birkaç tane.

Oyunu denemeye Japonya'ya giden ünlü teknoloji siteleri ise makinada bazı hatalar meydana geldiğini, fakat bunların çok da mühim olmadığını yazmış durumda. Sonuçta bunca senelik aleti tekrar görmek bir lütuf iken, şikayet de etmemek lazım.

Apple Japonya'da iWatch Telif Haklarını Aldı

YORUMLAR