Dünyanın İlk Drone Havaalanı Aerodrome'dan Geliyor

Dünyanın İlk Drone Havaalanı Aerodrome'dan Geliyor

Drone'ların giderek popüler hale gelmesini fırsat bilen Aerodrome geliştirdiği ticari havaalanı projesini ilk kez tanıttı.

ABD'nin Nevada merkezli şirketi Aerodrome, drone'ların faydalanabileceği ticari bir havaalanı üzerinde çalışıyor. Eğitim faaliyetleri ve ticari drone'ların park etmesi gibi işlevler için geliştirilen havaalanı projesi kapsamında drone pilotları da yetiştirilecek. Bu havaalanı aynı zamanda dünyanın ilk drone'lara özel havaalanı olarak gösteriliyor. Drone'lar için yasal uçuş izinlerinin yavaş faaliyete geçmesiyle bu tür havaalanlarının artacağını da söylemek mümkün. CES 2016'da tanıtılan bu projenin 3 yıl içinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Las Vegas'a 30 dakikalık mesafede bulunan Boilder şehrine kurulması planlanan havaalanı 5 dönümlük bir arazi üzerinde yer alacak. Şirketin başkanı Jonathan Daniels'a göre, drone'lar için farklı bir uçuş stratejisi uygulanması gerekiyor. Daniels aynı zamanda bu havaalanıyla ABD'nin drone'lar konusunda öncü olmasının sağlanacağını belirtiyor. 

Drone uçuşlarının şu anki teknolojide çok uzun sürmediği göz önüne alınırsa bir hayli işleyecek bir havaalanı olacağı söylenebilir. Şu an sadece ABD'de olacak olan bu havaalanının diğer ülkelere ne zaman sıçrayacağı ise biliniyor. Proje hakkında daha detaylı bilgiyi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Savaş Uçaklarına Benzeyen Drone CES 2016'da Görücüye Çıktı

Dünyanın Drone Destekli İlk Otomobili Rinspeed Etos Görücüye Çıktı

YORUMLAR