Dünyanın İlk İnternet Sitesi Tam 25 Yıl Önce Yayına Başladı

Dünyanın İlk İnternet Sitesi Tam 25 Yıl Önce Yayına Başladı

Günümüzde her alanda milyarlarca web sitesi bulunuyor. Herbiri farklı bir amaca hizmet eden bu internet siteleri her geçen gün milyonları bulan sayılarla artış yaşıyor. Peki, günümüzdeki iletişimin temellerini oluşturan internet sitelerinin ilki nasıl bir görünüme sahipti?

Dünyanın ilk iletişim ağı 25 yıl önce Tim Berners-Lee tarafından kuruldu ve CERN'de yayınlandı. 20 Aralık 1990 yılında kurulan internet sitesi World Wide Web adıyla CERN sunucularında yayınlandı ve günümüze kadar ulaşmayı başarabildi. Kurulduğu günlerde dünyanın farklı ülkelerindeki akademik makaleleri bir arada tutmayı amaçlayan internet sitesi aslında günümüzdeki teknolojinin temellerini oluşturdu. Kurulduğu günlerde Steve Jobs'ın ürettiği NeXT marka bilgisayarlarda hizmet veren site günümüzde çok daha güçlü sunucularda barındırılıyor.

World Wide Web'in kurulduğu NeXT marka bilgisayar. 

HTML temellerinden ve yeni bir internet sitesinin nasıl açılabileceğinden bahseden site 20 Aralık 1990 yılında kuruldu ancak, sitenin halka açılması 6 Ağustos 1991'i buldu. Eski bir CERN çalışanı olan Tim Berners-Lee tarafından kurulan site ilk olarak CERN sunucularında yayınlandı. Sitenin ilk amacı hypertext-based projesinin çalışma prensibini gösteren bir kaynak olmaktı. Şu anki internet sitelerine oranla oldukça basit bir görünüme sahip olan site, günümüzün internet sitelerinin temelini oluşturuyor. Yani eğer World Wide Web olmasaydı muhtemelen şu an bu satırları okuyor olmazdınız. Dünyanın ilk web sitesi halen aktif olarak ziyaret edilebiliyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Apple’ı Hackleyen 200 Bin Dolar Ödül Kazanacak

Facebook Tuzaklı Linkleri Sona Erdirmekte Kararlı


YORUMLAR