Dünyanın İlk Kuantum Telekomunikasyon Uydusu Micius Fırlatıldı

Dünyanın İlk Kuantum Telekomunikasyon Uydusu Micius Fırlatıldı

Çin dünyada bir ilk'e imza attı. Ülkenin kuzeyindeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden dünyanın ilk kuantum telekomünikasyon uydusunu başarıyla fırlatan ülke, Micius adını taşıyan uyduyu yörüngeye oturttu. 

Çin Bilimler Akademisi'ne bağlı kuantum bilimsel deney uydusu, bilim adamı akademisyen Pan Jianwei tarafından yönetiliyor. Adını mantık felsefesi alanında en eski üç sistemin kurucularından biri olan Micius'dan alan uydu, dünya yüzeyinden 500 kilometre yukarıda en az iki yıl görevde olacak. 631 kilogram ağırlığındaki uydunun fırlatılma videosu da paylaşıldı.

Çok kapsamlı kuantum iletişim testleri yapacak olan uydunun, Çin'in 2030'da kurmayı hedeflediği küresel kuantum telekomünikasyon ağı çalışmalarının bir parçası olması hedefleniyor. Kuantum uydu çalışmalarına 2011 yılında başlayan Çin, bu proje ile birlikte siber güvenliği artırmayı da planlıyor. Beş yıllık kalkınma planında temel bilimsel araştırmalar için büyük paralar ayıran ülkenin teknolojide risk aldığı da bilinenler arasında. Başarılı olur mu olmaz mı bilmiyoruz, ama bu çalışma gelecek için bulgular doğurabilir.

SpaceX Firması 4.Kez Denize Dik Olarak Roket İndirdi

YORUMLAR