Dünyanın İlk Otonom Sürüşe Sahip Kargo Teslimatı Gerçekleştirildi

Dünyanın İlk Otonom Sürüşe Sahip Kargo Teslimatı Gerçekleştirildi

Otomobil sektöründe önemli bir ilerleme sağlayan otonom sürüş teknolojileri, gün geçtikçe popüler hale geliyor. Büyük firmalar tarafından sürekli olarak testleri yapılan otonom sürüşe sahip araçlar artık yollarda karşımıza çıkabiliyor. Bu kez otonom sürüşe sahip bir kamyon kargo teslimatı yaptı.

Binek otomobillerde sürücülere kolaylık sağlaması için otonom sürüş teknolojileri Tesla ve Google gibi dev şirketler tarafından sürekli olarak geliştiriliyor. Gün geçtikçe daha yaygın hale gelen bu teknolojiler artık yollarda da karşımıza çıkabiliyor. Otonom sürüşün ileri aşamasında kamyon gibi saatlerce yol giden araçlar yer alıyor. Bu tür araçlara da otonom sürüş kazandırmak isteyen şirketler, geliştirmelerine de devam ediyor. Şehirlerarası taşımacılıkta bir devrim yaratacak bu teknoloji ise geçtiğimiz gün akan trafik içerisinde kullanıldı. 

Bu yılın Ağustos ayında Amerika'da Uber ortaklığıyla kurulan Otto isimli bir otonom sürüş geliştirme şirketi, dünyanın ilk otonom sürüşe sahip kamyonunu hayata geçirdi ve ilk teslimatın da yapılmasını sağladı. Otonom olarak kargoyu götüren kamyon, bir fabrikadan aldığı biraları başarılı bir şekilde teslimat noktasına taşıdı. 195 km'lik yolu kendi başına giden kamyon tam not almayı da başardı. Olay hakkında açıklama yapan Otto, sistemin halen daha geliştirildiğini ve şu an sadece otobanlarda bu sistemin çalıştığını belirtti. Şirketin ileri dönük planları arasında da tamamen sürücüden bağımsız şekilde tüm yolculuğun otonom olarak gerçekleştirilmesi var. Kamyonun teslimat sırasındaki görüntülerini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Tesla Model S En Çok Satan Sedan Oldu

Intel Akıllı Arabalara Özel Ürettiği 2 Yeni İşlemcisini Duyurdu

Apple Akıllı Araba İşletim Sitemi Yapmak İçin Blackberry ile Çalışıyor

YORUMLAR