Dünyanın İlk Uçan Kaykayı Karşınızda!

Dünyanın İlk Uçan Kaykayı Karşınızda!

Birçoğumuz 90'lı yıllarda Back to Future - Geleceğe Dönüş adlı sinema klasiğini izleyerek büyük hayaller kurmuştuk. Geleceğe Dönüş filmlerinde ilgimizi çeken en büyük şeyler zamanda yolculuk edebilen görkemli araba ve havada süzülen kaykaydı. İşte bu uçan kaykay artık bir bilimkurgu senaryosu olmaktan çıktı ve gerçeğe dönüştü. 

Hendo Hoverboard adlı bu Kickstarter projesi için geliştirilen prototip üzerine bindiğinizde yerden 1 inç yüksekte havada asılı kalmayı başarabiliyor ve ilginç bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Projenin geliştiricileri bu hissiyatı havada zıplamaya benzetiyor; fakat yere düşmüyorsunuz.

Hendo Hoverboard günümüzde kullanılan havada asılı kalma (hovering) teknolojilerinden farklı bir mantıkla çalışmakta. Bu hoverboard çalışma prensibi olarak manyetizmadan yararlanıyor. Prensip olarak mıknatıslar aynı kutuplarını birbirine yaklaştırdığınızda birbirlerini iterler. Bu sayede belli bir kaldırma gücü ortaya çıkar. İşte bu kaldırma gücünden yararlanılarak Hendo Hoverboard üzerine binerek yerden belli bir yükseklikte havada asılı kalabiliyorsunuz.

Manyetizma ile ortaya çıkan kaldırma gücünü kontrol etmek uçan kaykay teknolojisi için en büyük problemlerden biri. Hendo Hoverboard bu işi altında yer alan 4 farklı disk yardımıyla başarılı bir şekilde çözümlemekte. Dikkatli ölçümler sonucu yerleştirilen bu 4 disk sayesinde Hendo Hoverboard doğal hareketlerinize uyum sağlayabiliyor ve kaykayı yönlendirmenizi mümkün kılıyor.

Hendo Hoverboard'un nasıl çalıştığını bu videoyu seyrederek daha detaylı olarak görebilirsiniz:

Hendo Hoverboard'un Kickstarter sayfasına bu bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz:

https://www.kickstarter.com/projects/142464853/hendo-hoverboards-worlds-first-real-hoverboard

Bu Aydınlatmalı Klavye ile Karanlıkta Çalışmak Keyifli Hale Gelecek

YORUMLAR