Dünyanın İlk Wikipedia Kasabası Kapılarını Açtı

Dünyanın İlk Wikipedia Kasabası Kapılarını Açtı

Galler'in bir kasabası olan Monmouth, Wikipedia projesi kapsamında adeta bir kültür ve internet şehri olmayı başarmış. Gerçek yerleşim yerlerine yerleştirilen 1000 adet QR kod sayesinde gelen turistlerin bu kültür mirasları hakkında Wikipedia üzerinde yer alan 25 farklı dilde yazan tercümelerini okumaları sağlanıyor. Monmouthpedia isimli proje kapsamında başlayan bu sanal bilgiyi gerçek dünyaya uyarlama görevi kasabanın tüm tarihi mekanlarının bu işe dahil edilmesiyle gerçekleştirilmiş.

Bu işlem ile beraber 9000 olan kasaba  nüfusu hızlı artmaya başlamış. Turistler kasabanın en ünlü yerlerini gezmek için yanlarında akıllı cep telefonlarını taşımaları yeterli oluyor ve kendi dillerinde ilgili yerleşimin tüm bilgilerine ve ilgili yerin geçmiş bilgilerine ulaşabiliyorlar.

1711 yılında temelleri atılan Monmouth kasabası ile ilgili Wikipedia üzerinde 712 makale 25 farklı dilde resimlerle desteklenerek hazırlanmış durumda. Şehrin tarihi mekanlarına yerleştirilen 1000 adet qrkod sayesinde ise her ziyaretçiye farklı bir gezi deneyimi yaşatılması amaçlanmış. Unutmadan ekleyelim kasabanın tamamında ücretsiz wi-fi hizmeti veriliyor ve herşey bu tarihi mirası korumak - tüm dünyaya bunu duyurabilmek için yapılıyor. Ülkemizde de bu tarz kullanımları görmek istiyoruz.

YORUMLAR