Dünyanın İlk Yapay Zekalı Korku Yazarıyla Tanışın

Dünyanın İlk Yapay Zekalı Korku Yazarıyla Tanışın

Massachusetts Institute of Technology (MIT) Cadılar Bayramı'nı kutlamaya başladı! MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay zeka, Stephen King'e taş çıkartan cinsten kendi korku hikayelerini yazıyor. İşte dünyanın ilk yapay zekalı korku yazarı.

Shelley ismindeki yapay zeka, Twitter'da belli saatlerde takipçileriyle etkileşime geçerek, kendi korku hikayelerini yazıyor. Ayrıca #yourturn hashtag'i altında Shelley'e cevap vererek, bir sonraki hikayeye katkıda bulunabilirsiniz.

MIT tarafından geliştirilen bu yapay zeka, Frankenstein'ın yazarı Mary Shelley'nin adını taşıyor. Araştırmacılar bu korku senaryoları kaleme alan yapay zeka programı için yaptıkları açıklamada; onun en hoşlandığı şeyin insanlarla işbirliği içinde çalışarak, insanların kabuslarını öğrendiği ve şimdiye kadarki en korkunç hikayeri yazmak olduğunu söyledi.

Proje üzerindeki araştırmacılardan bir tanesi de MIT'deki başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Pınar Yanardağ.

Yanardağ, Shelley'in korku türünde garip ama bir o kadar da ilgi çekici hikayeler kaleme aldığını söylerken, yapay zeka algoritmasının Reddit'te bulunan 140.000'den fazla popüler korku hikayesi üzerine eğitim aldığını ve öğrendiklerini temel alarak rastgele hikayeler ürettiğini ifade ediyor.

Shelley, şu ana kadar Twitter kullanıcılarıyla birlikte 100'ü aşkın hikaye yazdı ve bazıları gerçekten korkutucu. Shelley tarafından üretilen bazı hikayelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Cadılar Bayramı zamanında başlatılan proje, geçen yıl korkutucu görüntüler oluşturmak için tasarlanan yapay zeka programından ilham alıyor. MIT araştırmacıları, geçen sene Nightmare Machine adında bir yapay zeka programı daha duyurmuştu.

Makineler gerçekten insan yazarlarının yerini alabilir mi? Pek sanmıyorum. MIT Medya Laboratuarı'ndan Doçent İyad Rahwan, "İnsan yazarların kısa vadede korkmaları için hiçbir neden yok" dedi. Rahwan, "Bugün, AI algoritmaları, piyasa gelişmeleri veya spor oyunları ile ilgili raporlar gibi son derece yapılandırılmış bir içerik oluşturabiliyor. Fakat algoritmalar daha karmaşık cümleler kurma anlamında kesinlikle insanlardan daha iyi değiller" dedi. 

Zaten JK Rowling ya da Stephen King'i yapay zekaya sahip yazarlarla aynı kefeye koymak, ne olursa olsun büyük haksızlık olur. Bununla birlikte, Rahwan'ın belirttiği gibi, gerçekten çevrelerindeki dünyayı insanların yaptığı kadarıyla tecrübe edebilen ve bunu kendi benzersiz fikirlerini üretmek için kullanabilen makineleri üretirsek, birkaç işi kaybetmekten daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.

YORUMLAR