Dünyanın Merkezinde Ne Olduğu Bulundu

Dünyanın Merkezinde Ne Olduğu Bulundu

Yer kabuğundan 5 bin kilometre derinde olan dünyanın çekirdeği hakkında doğrudan araştırma yapabilmek mümkün değil. Konuyla ilgili onlarca bilim kurgu filmi çekilmiş olsa da, orada ne olduğu hep bir esrar perdesinin arkasındaydı. Ancak yeni bir yöntem bu konuda daha sağlam bulgular edinilebileceğine dair umut veriyor. 

ABD ve Çin bilim insanlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan kadro, yaptıkları araştırmalar doğrultusunda dünyanın çekirdeğinin tek parça bir yapıdan oluşamayacağını saptadılar. Araştırmacılar katmanlar halinde bulunan çekirdeğin dünyada kullandığımız tüm minerallerden daha farklı minerallerin bu çekirdekte var olabileceğini de saptadılar. 

Aslında çekirdeğe kadar bir kazı yapmadan ve oradan örnekler toplamadan bu yapı hakkında bir tez öne sürmek oldukça zor. Böyle bir teknolojinin olmaması, hatta olmasının mümkün olmaması durumuyla karşı karşıya olan bilim adamları yeni bir teknik geliştirdiler.

Çekirdeğe kadar gitmesi mümkün olan tek şeyin ses dalgaları olduğunu keşfeden bilim insanları, özellikle depremlerin dünya kabuğu içerisinde yarattığı titreşimleri ve ses dalgalarını takibe aldılar. Bu dalgaların dünyayı oluşturan farklı katmanlarda farklı tepkiler verdiğini saptayan bilim adamları, titreşim ve ses dalgalarının farklı katman karakterlerini takip etmeyi başardılar. Dünyanın bir tarafından başlayarak diğer tarafından çıkan ses ve titreşimlerin başlangıç noktalarından bitiş noktalarına kadar faklı düzenler izlemesi sayesinde çekirdeğin karakteri de çözülebilecek.

Yaklaşık bir milyar yıldır soğumaya devam eden dünya çekirdeği hakkında yeni öne sürülecek tezlerin bu yöntemle daha tutarlı olacağı savunuluyor.  

400$ Değerindeki GoogleEarth Pro Artık Ücretsiz!

Google Maps'in Yeni Güncellemesi ile 3 Boyutlu Londra Turuna Hazır Mısınız?

NASA Mars'a Helikopter Gönderecek

Apollo 17 Gerçekleri: Aya Seyahat Artık Neden Yapılmıyor?

YORUMLAR