Dünyanın Tüm Mikroplarını Uzaya ve Gezegenlere Bulaştırıyoruz

Dünyanın Tüm Mikroplarını Uzaya ve Gezegenlere Bulaştırıyoruz

H.G Wells'in bilim kurgu klasiği Dünyalar Savaşı, dünyayı istila eden ırkın tam zafere ulaşacakken grip virüsüne yenilerek yok olmasını anlatır. Gerçekte durum çok farklı değil, keşfettiğimiz her uzay cismi için potansiyel tehlike yaratıyoruz.Dünya üzerinde yüz milyarlarca mikrop ve virüs yaşıyor. Henüz bir o kadarının da keşfedilmediğini var sayarsak durum çok ciddi. NASA uzaya gönderilen roket, uydu ve benzeri pek çok aracın bu mikropları da uzaya taşıdığının farkında. Onun için roketleri ve uyduları dezenfekte etmeye çalışıyor. Ancak dünyadaki mikropların yüz binlercesi her türlü değişikliğe uyum sağlıyorlar. Kaynar sulardan, buzlu okyanusların dibine oradan volkanik lavların içine kadar her çeşit ortamda yaşayabilen organizmalar mevcut.

Bunun için uzay araçlarını dezenfekte etmek çok da bir işe yaramayabiliyor. Yeni geliştirilen bir teori ise tıpkı dünyayı kirlettiğimiz gibi gezegenleri ve asteroidleri de pisleteceğimiz üzerine kurulu. Her hangi bir uzay araştırma aracının bir gök taşı ya da gezegene indiğinde oraya taşıdığı virüs ve mikropların o yüzey üzerinde nasıl bir yaşam formuna dönüşebileceği ve bulunduğu ortamı nasıl pisleteceği araştırılıyor. 

Aslında bu durumun karşılıklı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Uzaydan da dünyamıza dönen araçların binlerce uzay mikrobu taşıyabileceği teorisi de yıllardır konuşuluyor. Ancak henüz ciddi bir tehlike yaratan orginazmaya rastlanmadı. 

NASA Uzayda Bir Smiley Görüntüledi

NASA Uydudan Vazgeçti, Titan'a Denizaltı Gönderecek

NASA Uydudan Vazgeçti, Titan'a Denizaltı Gönderecek

NASA Andromeda Galaksisinin En Büyük Fotoğrafını Çekti

{program42234}

YORUMLAR