Dünyaya Kozmik Işınlar Yaklaşıyor Telefonunuzu Kapatın Mesajı Gerçek mi?

Dünyaya Kozmik Işınlar Yaklaşıyor Telefonunuzu Kapatın Mesajı Gerçek mi?

Tüm dünyanın 14.11.2016 tarihinde Süper Ay'a tanıklık edecek olması ülkemizde yine ilginç haberlerin çıkmasına neden oldu. Whatsapp üzerinden yayılan bir mesajla birlikte insanların telefonlarını kapatmaları istendi. Bu isteğin nedeni olarak ise oldukça ironik cevaplar veriliyor.

Nedir bu telefonları kapatın mesajı?

Henüz ilk kimin paylaştığını ve nasıl yayıldığını bilmediğimiz gizemli mesaj tüm Türkiye'yi etkisi altına aldı. Özellikle Whatsapp başta olmak üzere tüm sosyal medya sitelerine yayılan bu mesaj ciddi uyarılarda bulunuyor. Gizemli mesajda yer alan uyarılara göre:

Singapur Televizyonu'ndan alınan bilgiler ışığında bu gece tüm dünyada kozmik ışın yağmuru bekleniyor. Bu yüzden tüm dünya 12.30 ile 03.00 saatleri arasında oldukça yüksek miktarda radyasyon ile karşılaşacak. Bu radyasyonun herhangi bir zarara yol açmaması için tüm akıllı cihazların kapatılması gerekiyor. Bu bilgi BBC News ve Google gibi büyük kaynaklardan alınmış olup tüm insanlığın iyiliği için paylaşılması gerekli.

Yukarıda okuduğunuz bu ilginç mesajı belki de ilk defa görüyorsunuz. Umarız olmamıştır ama belki de bu mesajı bir arkadaşınız size gönderdiği için biliyorsunuz. Fakat bizim asıl konumuz bu mesajın kaynağı değil doğruluğu hakkında.

Mesajda yer alan uyarıların doğruluk payı var mı?

Öncelikle bu tarz mesajlara itibar etmemelisiniz. Size gönderilen uyarı mesajlarını araştırmalı ve ayrıntısını öğrenmelisiniz. Ülkemize veya dünyaya 12.30 ve 03.00 saatlerinden herhangi bir kozmik ışın yağmurunun olması beklenmiyor.

Hürriyet'in ulaştığı Türk afet yönetimi profesörü Mikdat Kadıoğlu, böyle bir tehlikenin olmadığını söyledi. Ayrıca profesör, böyle bir tehlikenin yaşanma ihtimalini Singapur televizyonundan değil NASA'dan öğrenmemiz gerektiğini de hatırlatarak açıklamasını bitirdi.

BTK'dan gelen son dakika açıklaması da olayı tam anlamıyla aydınlatıyor. Türkiye internetinin en yetkili ismi BTK, vatandaşlara "bu tür kaynağı bilinmeyen mesajları dikkate almayın" uyarısında bulundu.

Radyasyon tehlikesi her an yanımızda!

Profesörün yaptığı açıklamadan da gördüğünüz üzere bu mesajın herhangi bir doğruluk payı bulunmuyor. Bu yüzden bu mesaja itibar etmenize ve yaygınlaşmasını sağlamanıza gerek yok. Ancak radyasyon tehlikesinin her an yanımızda olduğunu unutmayın. Teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler başta olmak üzere kullandığımız her cihaz radyasyon saçıyor. Bu yüzden mesaj gerçeği yansıtmasa bile telefonları sağlığımız için en azından uyurken vücudumuzdan uzak tutmamız faydamıza olacaktır.

Facebook'ta Durum Çok Ciddi Paylaşımını Yapmanıza Hiç Gerek Yok!

YORUMLAR