Dünyayı Bir de Uzay İstasyonundan Seyredin

Dünyayı Bir de Uzay İstasyonundan Seyredin

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) görevlilerinden astronot Alexander Gerst, şimdiye kadar hiç görüntülenmemiş bir zaman çizelgesi fotoğrafları kolajını video olarak yayınladı. Dünyanın çeşitli anlarını ISS gözünden gösteren video, bir günde 1 milyon 400 bin kez izlendi.

Uluslararası Uzay İstasyonu, alçak dünya yörüngesine yerleştirilmiş, üzerinde yaşanabilen yapay bir uydu. Bir araya getirilen modüllerin birleştirilmesiyle inşa edilen ISS, 1998 yılında yapılmaya başlanmıştı. Şu anda Dünya yörüngesinde bulunan en büyük uydu unvanını da taşıyor. Uygun saatlerde yeryüzünden bakıldığında çıplak gözle görülebiliyor.

ISS uzaydaki en uzun ve kesintisiz olarak insan bulundurma rekorunu da elinde tutuyor. Keşif 1 mekiğinin 2 Kasım 2000 tarihinde istasyona varmasından bu yana, uzay mürettebatı 5 bin günden fazla bir zamandır kesintisiz olarak burada yaşıyor ve çalışıyorlar.

Bu mürettebata dahil olan astronot Alexander Gerst uzaydan çektiği fotoğrafları montajlayarak bir "zaman çizelgesi videosu" hazırladı. Bu video şimdiye kadar hiç görmediğimiz Dünya görüntüleriyle büyülüyor.

Gerst’in videosunu izlerken siz de etkileneceksiniz.

Nasa Kamerasıyla Göktaşı Yağmurları

NASA’nın Göz Bebeği Hubble Dünyaya mı Düşüyor?

İşte NASA’nın Uzay Robotlarını Çalıştıran Akıllı Telefon

Apollo 17 Gerçekleri: Aya Seyahat Artık Neden Yapılmıyor?

NASA Gezegenlerarası İnternet Geliştiriyor

NASA'dan Microsoft'a Büyük Darbe

NASA Z-2 Uzay Giysisi Ortaya Çıktı

NASA Dünya'nın Gece Fotoğraflarını Yayınladı

YORUMLAR