Dünyayı Kurtaran Adam Hollywood'da Restore Edildi

Dünyayı Kurtaran Adam Hollywood'da Restore Edildi

1982 yılında çekilen Çetin İnanç’ın yönettiği Dünyayı Kurtaran Adam, Cüneyt Arkın ve Aytekin Akkaya’nın başrollerini paylaştığı, epik Türk bilim kurgu filmlerinden biri olarak bilinir. Özellikle kendi döneminde vizyona giren Star Wars: A New Hope filminden doğrudan filme montajı yapılan uzay savaşları sahneleriyle ABD’de bile son derece ilgi çekmişti.

ABD film piyasasına video kiralama yöntemiyle giren ve adı "Turkish Star Wars" olarak değişen Dünyayı Kurtaran Adam filmi Amerika’da yeniden restore edildi. 35 senelik film rulolarını ele geçiren ABD’li film yapımcısı ve sinema tarihçisi Ed Glaser, film tarihinde “çakma filmler” olarak gösterilen Çin yapımı Rambo, Macar yapımı Titanik, Hint yapımı Superman gibi filmler arasında Dünyayı Kurtaran Adam’ın yerinin bir başka olduğunu söylüyor.

2012 yılında Dünyayı Kurtaran Adam İngilizce seslendirilip, efektleri yeniden kurgulanarak Hollywood için de hazırlanmıştı. Aşağıdaki video bu projenin tanıtımını gösteriyor.

Ed Glaser, Dünyayı Kurtaran Adam’ın Star Wars filminden bire bir araklayarak kullandığı uzay savaşları sahnelerinin filmi daha da önemli kıldığına inanıyor. Glaser, "dünya tarihinde taklit edilmiş çok film var. Ancak Dünyayı Kurtaran Adam kadar cesur bir girişime rastlamak mümkün değil" diyor. Sinema tarihçisi Glaser, sadece bu yüzden yıllarca uğraşarak Dünyayı Kurtaran Adam filmini restore ettiğini ve büyük perdeler de izlenebilir hale getirdiğini de sözlerine ekliyor.

YORUMLAR