Dünya'yı Teğet Geçen Gök Taşı, 3 Gün Sonra Fark Edildi

Dünya'yı Teğet Geçen Gök Taşı, 3 Gün Sonra Fark Edildi

25 ile 78 metre büyüklüğünde olduğu tahmin edilen bir asteroid, Dünya’nın yaklaşık 123 bin km yakınından geçti. Gök bilimciler, geçen gök taşını 3 gün sonra fark etti.

123 bin km denildiğinde kulağa çok uzak gibi gelebilir. Ancak bu mesafe, gezegenimizin uydusu Ay ile arasındaki mesafenin yaklaşık üçte biri. Uzay şartlarına göre oldukça yakından geçen, yaklaşık bir ev büyüklüğündeki ve 2017 001 ismi verilen asteroid, Dünya’ya düşmüş olsa etkisi göz ardı edilemeyecek kadar büyük olacaktı.

Gezegenimiz Uzaydan Gelebilecek Tehlikelere Karşı Savunmasız

Kozmik dikiz aynamıza takılan 2017 001, bize Dünya’nın uzaydan gelebilecek tehlikelere karşı ne kadar savunmasız olduğunu bir kez daha hatırlattı. NASA Güneş Sistemi Büyükelçisi Eddie Irizarry'ye göre, çok karanlık ya da yansımasız görünen bu tip gök taşlarının yerinin tespit edilmesi daha zor. Dünya’ya yakın çok sayıda asteroidin kataloglanıp izlendiğini belirten Irizarry, tüm gök taşlarının tespit ve takip edilmesi için yeterince insan ve dijital gözün bulunmadığının altını çizdi.

Bir başka NASA çalışanı Dr. Joseph Nuth da, olası bir ani gök taşı çarpması durumunda müdahale edecek sürenin olmadığını dile getirmişti. Dünya’nın her zaman böyle bir riski taşıdığını belirten Nuth, böyle bir olay yaşanması durumunda takip edilecek bir yol haritasının eksikliğine dikkat çekti. American Geophysical Union’da konuşan Gök bilimci, çözüm olarak uzaya sadece bu göktaşlarını izleyecek bir araç göndermeyi önermiş, yeterli ödenek sağlanırsa bu önlemin 1 sene içerisinde alınabileceğini vurgulamıştı.

YORUMLAR