Düşme Tehlikesi Geçiren Onur Air Jetinde Yaşananlar Görüntülendi

Acil İniş Onur Air

Türkiye’nin önemli havayolu şirketlerinden bir tanesi olan Onur Air’in Antalya'dan Çelyabinsk'e giden uçağında korku dolu anlar yaşandı. Basınç kaybı sebebiyle ansızın 10,000 metreden 500 metreye baş aşağı alçalan uçakta yaşananlar, kameralara yansıdı.

Onur Air’in Airbus 321 tipi uçakla düzenlediği ve içerisinde 226 yolcunun bulunduğu Antalya – Çeyabinsk seferi, neredeyse felaketle sonuçlanacaktı. Uçakta yaşanan basınç arızası sebebiyle öngörülemeyen bir sıkıntıyla yüzleşen mürettebat ve yolcular, 5 dakika süren bir can pazarının ortasında kaldılar. 10,000 metreden kısa süre içerinde 500 metreye kafa aşağı düşen uçakta yaşananlar ise telefon kameralarıyla kayıt altına alındı.

Acil İniş Onur Air İrtifa

(Uçağın irtifa değişimi)

Kabin basıncının düşmesiyle birlikte irtifa kaybetmeye başlayan uçakta, gaz maskelerinin açılmasının ardından çığlıklar atılmaya başlandı. Pilotların insanüstü çabasıyla birlikte uçak düşmekten son anda kurtarılırken, Rusya’nın Volgograd şehrinde acil iniş yapmak durumunda kaldı. Acil iniş sonrasında uçaktaki yolcuların birçoğunun, yaşadıkları panik sebebiyle baygınlık geçirdikleri görülürken, bir kısmı da hastaneye kaldırıldı.

Yaşananlardan sonraysa sabah saatlerinde havaalanına yedek uçak geldi, uçağın Çelyabinsk'e yerel saatle 13.20'de (Moskova saatiyle 11.20) varması bekleniyor. Daha sonra Moskova saatiyle 13.00'da uçak Antalya'ya geri dönecek.

Onur Air’den henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, yaşanan arızanın sebeplerinin araştırıldığı ve tekrar yaşanmaması adına çeşitli önlemlerin alınmaya çalışdığı belirtildi. Kabin basıncı düşmesinin pilotaj hatası olmadığını söyleyen uzmanlar, Onur Air’den ziyade problemin Airbus 321’de olabileceği, bu sebeple Airbus ile ortaklaşa şekilde Onur Air yetkililerinin konuyu araştırdıklarının altı çizildi.