Düşünceleri Okuyup, Yazıya Döken Bir Uygulama Geliştiriliyor

Düşünceleri Okuyup, Yazıya Döken Bir Uygulama Geliştiriliyor

Akıldan geçenleri yazıya dökebilen bir program geliştiriliyor. Bu yazılım için yedi denekle çalışmalar yapıldı ve sonuçlar son derece umut verici bulundu.

İnsan vücudunun elektrik sinyalleri ile çalıştığı temelinden yola çıkarak, en büyük reaktörün beyin olduğunu söyleyebiliriz. Beyin, tüm vücuda gereken sinyalleri sinir ağını kullanarak elektrik sinyalleri vasıtasıyla aktarabiliyor. Yeni yapılan çalışma, bu temele dayanarak düşünülen her şeyin bir sembol ya da, kelime olarak tercüme edilebileceğine ve bunun da yazıya dökülebileceğine dair deneyler yürütüyor.

Aslında bu proje daha önce yayınladığımız, Yakında Sadece Beynimizi Kullanarak Cihazlarımızı Çalıştırabileceğiz haberiyle paralel bir yapıda gelişiyor. Çalışma 7 denekle beraber sürdürülüyor. Deneklerin düşüncelerinin bilgisayarlar tarafından fonetik olarak algılanması ve bunların anlamlı kelimeler olarak yazıya aktarılması bu programın ana amacı. Buna bağlı olarak insan zihninin düşünürken farklı bir dizin izlediği ve bunun da saptanarak daha tutarlı bir “zihin tercüme” sistematiği geliştirilmeye çalışılıyor.

İşin içine zihin, düşünce ve beyin girdiği zaman çalışmalar oldukça zaman alıyor ve elbette hemen bir sonuca ulaşmak da mümkün olmuyor. Ancak bilim adamları düşünceleri yazıya çevirebilen program ile ilgili olarak yüzde 70 ilerleme kaydettiklerini belirtiyorlar. 

Yakında sadece düşünerek yazı yazmak ya da mesajlaşmak mümkün olacak gibi görünüyor. 

PC'lerde Fare ve Klavye Devri Bitiyor, Ekrana Göz Kırpma Devri Başlıyor

Hem Mışıl Mışıl Uyutan, Hem de Hafıza Güçlendiren Kulaklık, Kokoon EGG

YORUMLAR