Duygularınızdan Anlayan Otomobiller Geliyor

Duygularınızdan Anlayan Otomobiller Geliyor

Duygu tanıma yazılımı ve analizi şirketi Affectiva, derin öğrenme teknolojisini kullanarak bir ‘duygu tanıma motoru’ geliştirdi. Otomobilleri daha insani hale getirmek adına tasarlanan teknoloji, araba kazalarına büyük ölçüde engel olacak.

Duyguları fark eden araçlar, dikkati dağılan sürücülerin dikkatini toplamasına,  öfkeli sürücüleri de yatıştırmada kullanılabilecek. Gülümsemenin tüm Dünya için anlamının aynı olduğunun altını çizen Affectiva ürün müdürü Abdelrahman Mahmoud, bunu deneysel kanıtlara dayanarak söylediklerini vurguladı. Şu an pazar araştırmasını sürdürdükleri teknoloji için son 8 yıldır çalıştıklarını aktaran Mahmoud, sürüş kolaylığı sağlamak için tasarlanan birçok teknolojiye kıyasla, Affectiva’nın insani yönüne dikkat çekti.

Örneğin, kayboldunuz ve aklınız karıştı, sistem bunu yüzünüzden algılayıp navigasyon sistemini çalıştırarak varış noktaları önerebilir, üzgün, gergin ya da sinirli olduğunuzda hızınıza limit koyabilir. Bunlar gibi alınacak küçük önlemlerle sayısız kazanın da önüne geçilebileceğini savunan Mahmoud, Affectiva'nın 5 milyondan fazla yüz ifadesine dayanarak; sevinç, şaşkınlık ve korku gibi yedi farklı ruh hali üzerine odaklandıklarını aktardı.

Affectiva şu anda birçok Alman ve Japon otomobil üreticisi ile çalışıyor ve önümüzdeki sene içerisinde teknolojiyi kullanan bir prototipi görebileceğiz.

Bir Arabayı En Fazla Kaç Saat Öpebilirsiniz?

Peugeot, Otonom Arabalar Kervanına Katılıyor

YORUMLAR