DVD'ler AIDS Tespiti İçin Kullanıldı

DVD'ler AIDS Tespiti İçin Kullanıldı

Meşhur İsveçli bilim adamları bu sefer absürd araştırmalara zaman harcamaktan vazgeçtiler ve insanoğlu için yararlı bir gelişmeye imza attılar. Dünyanın en tehlikeli bulaşıcı hastalıklarından olan AIDS DVD diskler yoluyla tespit edildi. Oldukça ucuz maliyete sahip yöntem ilginç bir şekilde çalışmakta.

İlk olarak denekten alınan kan örnekleri modifiye edilmiş yarı saydam bir DVD'nin mikro kanallarına yükleniyor. Daha sonra ise bu örnekler diskteki ışık geçişlerini algılamak üzere tasarlanmış bir DVD okuyucu yardımıyla taranıyor. Çıkan sonuç bilgisayar ekranında görselleştirilerek AIDS tespit edilebiliyor.

Günümüzde kullanılan elektronik mikroskoplara göre çok daha az maliyete sahip bu teknoloji AIDS tespit ve tanı birimlerinin yaygınlaşması konusunda önayak olabilmesi açısından önemli.

Proje için gerekli fonun bir kısmı Avrupa Komisyonu tarafından sağlanmakta. DVD ve okuyucularının toplu üretiminin yaygın olduğu göz önüne alınırsa bu teknoloji diğer AIDS tespit yöntemlerinden 100 kat daha ucuza mal olabilmekte. Yaklaşık 200$ civarındaki toplam maliyet gerçekten de oldukça düşük.

Alexander Graham Bell'in 128 Yıllık Ses Kaydı Yayınlandı

YORUMLAR