DxOMark, Akıllı Telefon Kameralarının Puanlama Yöntemini Değiştirdi

DxOMark, Akıllı Telefon Kameralarının Puanlama Yöntemini Değiştirdi

Sensörler ve objektifler için popüler kıyaslama web sitesi olan DxOMarkakıllı telefon kameralarının derecelendirilme ve puanlama yönteminde farklılık yapmaya karar verdi. DxOMark artık düşük ışık ve hareket performansına da önem vererek, puanlama metodolojisinde bokeh ve optik zoom'a da dikkat edecek. 

DxOMark'daki görüntü kalitesi değerlendirmesinin direktörü Clement Viard yaptığı açıklamada, "2012 ve sonrasında test edilen her mobil cihaza aynı protokolü izlediğimiz için kolayca karşılaştırabilirsiniz. Fakat son 5 yılda teknoloji hızla değişti için test protokolünü değiştirdik." sözlerini ifade etti. Yani bundan sonra çıkan akıllı telefonların kameralarında farklı methodlar izleneceği için, önceki cihazlarla yapılan kıyaslamalar yanlış olacaktır.

Ayrıca DxOMark, yeni telefonlarda trend olan çift kamerayla birlikte, testlerini de bu konuda değiştirdi. Artık telefonların (eğer yapabiliyorsa) bokeh efektini ve optik zoom özelliğini de karşılaştırarak puanını verecek. Bu sebepten dolayı da çift kameralı telefonların testleri daha yavaş ama daha doğru sonuçlarla kullanıcılara sunulacak.

DxOMark tarafından yapılan açıklamada ise, "En yeni akıllı telefon modellerinin kamera teknolojisi ve özgün test protokolümüzü yavaş ama daha doğru işleyen bir test sürecine sokuyoruz." diyor. Bu yeni değişikliklerle birlikte DxOMark, analiz için test ettiği her cihazla 1500'den fazla resim ve 2 saatlik video yakalayacak.

Ayrıca 2017'nin En İyi Kameraya Sahip Telefonları blogumuza gitmek için bu bağlantıya tıklamanız yeterli.

YORUMLAR