Dyson’ın Merakla Beklenen Elektrikli Otomobili 2021’de Geliyor

Dyson’ın Merakla Beklenen Elektrikli Otomobili 2021’de Geliyor

Tesla’nın öncülüğünü yaptığı elektrikli otomobil piyasasında rekabet seviyesi her geçen gün artırıyor. Elektrikli süpürgeleriyle tanınan İngiliz teknoloji şirketi Dyson, Elon Musk’ın şirketine rakip olmaya geliyor.

Dyson firmasının elektrikli otomobil sektörüne 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını geçtiğimiz yıl sizlerle paylaşmıştık. İngiltere merkezli şirketin merak uyandıran aracı hakkındaki detaylar yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Dyson’ın dev markalara rakip olacak elektrikli otomobili 2021 yılında yollarda olacak. Spor bir araba olmayacağı öğrenilen araç, otonom sürüş teknolojisini destekleyecek.  Gelişmiş özelliklere sahip üst segment bir otomobil yaratmak isteyen firma, fiyatı da premium seviyede tutacak.

Dyson CEO’su Jim Rowan, otomotiv ekiplerinin sürekli büyümeye devam ettiğini belirterek, projede bir sonraki evreye geçtiklerini vurguladı. “Verdiğimiz sözleri tutmak için çalışıyoruz.”  diyen Rowan, üretecekleri aracın çok radikal bir model olacağını söyledi. 

Bir süredir batarya teknolojisi alanında önemli yatırımlar yapan İngiliz şirket, lityum-iyon piller yerine katı pil kullanmayı planlıyor. Dyson, Tesla ve Aston Martin gibi güçlü markalarda çalışmış mühendisler de dahil olmak üzere 400’den fazla mühendisin çalıştığı projeye, bugüne kadar 2.6 milyar dolar yatırım yaptı. 

Öte yandan Birleşik Krallık'ta yepyeni bir test pisti oluşturmak için harekete geçen Dyson, bunun için eski ski RAF Hullavington havaalanını kullanmak istiyor. RAF Hullavington, planlama izni başvurusunun Wiltshire Konseyi tarafından onaylanması durumunda Dyson'un elektrikli araç programı için araştırma ve geliştirme merkezi olacak.  Söz konusu projenin toplam 550 milyon sterlin'e mal olması bekleniyor. 

YORUMLAR