e-Devlet Kapısı Hacklendi İddiasına Türksat Yanıt Verdi

e-Devlet Kapısı Hacklendi İddiasına Türksat Yanıt Verdi

Bu sabah, Türkiye'nin en önemli web portali olan e-Devlet kapısı adresi hakkında yapılan, "hacker var" ihbarı asılsız çıktı.

e-Devlet Kapısı'nda Hacker Alarmı başlığıyla Tamindir.com sayfalarında yer alan haber ile ilgili Türksat, resmi bir açıklama yaptı; yapılan açıklama basına şöyle yansıdı;

“e-Devlet Kapısı sistemlerinde, en yüksek derecede sistemsel, yazılımsal, donanımsal ve fiziksel güvenlik önlemleri alınmaktadır. e-Devlet Kapısı'nı işleten Türksat, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasına sahiptir. Sertifikanın gerektirdiği denetlemeler her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. e-Devlet Kapısı, Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik birimi bünyesindeki sızma testi uzmanları tarafından sürekli olarak test edilmektedir. Ayrıca, bağımsız bilgi güvenliği firmalarınca yapılan güvenlik ve sızma testleriyle düzenli olarak sınanarak, doğrulama testlerinden başarıyla geçmektedir."

e-Devlet portalının güvenli altyapısından bahseden açıklamadan daha sonra;

"İlgili haberde bahsedildiği şekilde e-Devlet Kapısı sistemine herhangi bir “hacker” sızması sözkonusu değildir.

Bahsedilen konu, vatandaşımızın e-Devlet Şifresinin, bir başkası tarafından (sistem üzerinden değil) ele geçirilerek e-Devlet Kapısı'nda yer alan iletişim bilgileri sekmesinde kendisine ait olmayan bir telefon numarasının kaydedilmesi olayıdır." denildi.

E-Devlet’ten Alınan Belgeler Artık Resmi Evrak Olabilecekler

Askerlik İşlemleri e-Devlet Kapısında Artık Çok Kolay!

Android için Devlet Kurumları Uygulamaları

YORUMLAR