E-Devlet Kapısından Tartışılacak Karar! İnternet Bankacılığı İle Giriş Kafalarda Soru İşareti Bırakıyor!

E-Devlet Kapısından Tartışılacak Karar! İnternet Bankacılığı İle Giriş Kafalarda Soru İşareti Bırakıyor!

Vatandaşların, kamu kurum ve kuruluşlarındaki işlemlerini internet ortamında gerçekleştirebilmesini sağlayan “E-Devlet Kapısı” projesi turkiye.gov.tr uygulamasıyla ilgili olarak çıkarılan yenilik tartışmalara yol açtı.Vatandaşların pek çok işlemini devlet dairesine gitmeden halledebileceği E-Devlet hizmetinden yararlanabilmesi için, PTT iş yerlerinden kimlik ve imza karşılığında e-devlet şifresi alması gerekiyordu. Yeni hayata geçiren uygulama ile e-devlet kapısına artık e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmadan internet bankacılığı ile giriş yapılabilecek. Yeni uygulama zaman kazandırması açısından bazı vatandaşların ilgisini çekerken, veri güvenliği açısından pek çok şüpheyi de beraberinde getiriyor.

Akıllara takılan ilk hususlardan biri, “hesap işletim ücreti, dosya masrafı, kart aidatı” gibi pek çok konuda yargı kararlarını dikkate almayıp vatandaşı mağdur eden bankaların, vatandaşın sanal ortamda en mahrem alanlarından biri olan e-devlet kapısına girişinde aracı olması pek çok insanı tedirgin ediyor. İlk etapta devlet bankaları yerine Denizbank ve Garanti gibi özel bankaların yer alması bu bağlamda en çok eleştirilen konular arasında.

Öte yandan sıkça siber saldırılara uğrayan bankaların, e-devlet girişinde doğru bir tercih olup olmadığı konusunda tereddütte bırakırken, uzmanlar bunun yerine e-devlet sistemine kısa mesaj yoluyla geçici şifre (OTP) entegre edilmesinin daha mantıklı olacağını düşünüyor.

Devlet Kapısından Teknolojik Hizmet: Borç Sorgulama Hizmeti

YORUMLAR