E-posta Dolandırıcılığı Şirketlere Milyar Dolarlar Kaybettirdi

E-posta Dolandırıcılığı Şirketlere Milyar Dolarlar Kaybettirdi

FBI'ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi, yaptığı açıklama ile dolandırıcılarının e-posta yoluyla ne kadar para çaldığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre bugüne kadar bu yolla şirketlerden 3 milyar doların üzerinde para çalınmış ve bu paranın 950 milyon dolarlık kısmı sadece Amerikalı şirketlerden gitmiş.

Ağustos 2015'te yapılan bir başka İşletme E-posta Anlaşmazlıkları açıklamasında, Dünya üzerinde e-posta yoluyla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin şirketlere 1.2 milyar dolar kaybettirdiği açıklanmıştı. Açıklamanın üzerinden bir yıl geçmemişken, yapılan yeni açıklamada bu kaybın iki katına çıktığına dikkat çekildi. Bir yıllık süreçte şirketlerin 2.8 milyar dolarını daha sahtekarlara kaptırdığını söyleyen FBI, böylece 3 milyar dolarlık bir kaybın ortaya çıktığını resmi olarak açıklamış oldu.

Örneğin; geçtiğimiz ocak ayında FACC isimli Avustralyalı bir havacılık şirketi 56.79 milyon dolarlık kayıp yaşamıştı. Dolandırıcıların bu tuzağına düşen CEO işe işten atılmıştı. FACC haberlerinin üzerindne çok geçmeden Belçika Bankası Crelan75.8 milyon doları, e-posta dolandırıcılarına kaptırdığını açıklamıştı. Yine mart ayının sonunda oyuncak üreticisi Mattel, böylesine bir e-postaya inanmak suretiyle 3 milyon dolarını off-shore bir şirkete havale etmiş; ancak Çin'in yeni yıl kutlamaları sebebiyle havalenin ulaşamaması sonucu parasını kurtarabilmişti. 

3 milyar dolarlık kaybın Ekim 2013 ve Mayıs 2016 arasında gerçekleştiğini söyleyen FBI, bundan öncesine dair ellerinde tam bir verinin olmadığını da açıklamasına ekledi. Yani 2013 öncesi yapılan dolandırıcılık faaliyetleri de işe eklendiğinde, inanılmazsı çok güç bir rakamın ortaya çıkması muhtemel. 

Hackerlar e-Posta Adresinizi Ele Geçirmiş Olabilir mi? Hemen Öğrenin

Türkiye'de İnternet ve Telefonlar Üzerinden Yapılan 10 Milyon TL'lik Dolandırıcılık Ortaya Çıkarıldı

Siber Dolandırıcıların Hedefinde Yine İnternet Bankacılığı Var!

YORUMLAR