E-Ticaret Şirketleri Mobil Kullanıcılara Yöneldi

İnternet üzerinde yapılan alışveriş çılgınlığında daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen e-ticaret firmaları, son birkaç yıldır mobil kullanıcılara yönelmiş durumda. 2019 yılı itibarıyla mobil müşterilere olan ilginin daha da artması bekleniyor.

Türkiye'de ekonominin önemli pazarlarından biri haline gelen e-ticaret, perakende içindeki payını hızla artırırken aynı zamanda internetten alışveriş yapan tüketici sayısının artmasına ve mobilden yapılan alışverişlerdeki artışa doğrudan etkiliyor. Konu hakkında bilgi veren GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, mobil pazarın önemine vurgu yaptı.

"Perakende e-ticaretin 2018'i de yüzde 25-30 civarında büyümeyle kapatacağını, e-ticaretin toplam perakendedeki payını yüzde 5'in üzerine taşıyacağını tahmin ediyoruz" şeklinde konuşarak mobil müşterileri anlatan Kantarcı, dünyada mobil kullanıcı sayısının 5 milyarın üzerine çıktığını ve müşterinin de bu oranla artış gösterdiğini ifade etti.

Mobil Ciro Artışı İki Senede Yüzde 640 Yükseldi

Ayrıca mobil kullanıcıların bulunmaz bir değer olduğunu söyleyen Morhipo.com Genel Müdürü Şule Kuban ise e-ticaretin perakende içindeki payının gün geçtikçe artmasına vurgu yaptı. Aynı zamanda Kuban Morhipo'nun mobil cirolarının son iki senede yüzde 640'ya yakın yükseldiğini bildirdi.

Kuban, moda alışverişini teknolojiyle buluşturmanın öncelikleri olmaya devam edeceğini belirterek, "Tüketiciler hızlı ve güvenilir alışveriş yapmak istiyorlar. 2018 yılı içinde müşterilerimizi yeni mobil ödeme yöntemleriyle buluşturduk. Kredi kartları ve cüzdanlarını her alışverişte çıkarmayı müşterilerimiz için bir zorunluluk olmaktan çıkardık" şeklinde konuştu.