E-Ticaret Siteleri 'Biri Bizi Gözetliyor' Evi Gibi Takip Edilecek

E-Ticaret Siteleri 'Biri Bizi Gözetliyor' Evi Gibi Takip Edilecek

Maliye Bakanlığı, elektronik ticareti takip etmek üzere 200 kişilik özel bir ekip kuruyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu birim sayesinde e-ticaret sitelerinin "Biri Bizi Gözetliyor" evleri gibi dikkatle izlenerek, takip edileceğini söyledi.

Bir dönem dünyada ve Türkiye'de yayınlanan "Biri Bizi Gözetliyor" programı oldukça ilgi görmüş, izleyicilerin programda olan biten her şeyi irdeleyebiliyor olması ilgi çekmişti. 2003 yılından 2007 yılına kadar ekranlarda boy gösteren yarışma programının bu formatı e-ticaret sitelerinin kontrolünde de örnek alınacak.

Anadolu Ajansının haberine göre, Maliye Bakanı Ağbal, İstanbul başta olmak üzere Ankara, Antalya ve Muğla gibi birçok ilde artan günübirlik konaklama ihtiyacına yönelik yeni bir sektörün geliştiğini ve bu amaçla bu sitelerdeki kayıt dışı hareketliliğin oldukça büyüdüğünü söyledi.

Bu amaçla kurulan web sitelerinde kiralamaların internet üzerinden yapıldığını söyleyen Ağbal, kayıtlı işletmelerin haksız rekabet şikayetlerini dikkate alarak bir düzenleme yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

Ağbal, "Eğer evinizi günlük kiraya verdiyseniz, buradan aldığınız kira günlük 50 lira da- ya da 100 lira bile olsa ev sahiplerine banka kanalıyla ödenmek zorunda, ödemeleri böyle almazsanız ceza yersiniz" dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın günübirlik konut kiralamalarıyla ilgili bilgi topladığını hatırlatan Bakan Ağbal, Maliye Bakanlığının da bundan sonra kira ödemelerini bankacılık sistemine dahil ettiklerini söyledi.

Ağbal, “Bundan sonra e-ticaret artık ‘Biri bizi gözetliyor evi’ gibi olacak. Biz gece gündüz e-ticareti artık ekranlardan izleyeceğiz. Özel bir ekip ve birim kuruyoruz. İnternet ortamında yapılan bütün ticareti anlık takip edeceğiz. Gayrimenkul alıp satanları, kiralayanları, ‘internetten ikinci el eşya alıp satıyorum’ diyenleri, e-ticaret platformlarını takip edeceğiz.” diye konuştu.

E-Ticaret Sitelerine Yeni Zorunluluk Geliyor

e-Ticaret Sitelerine Yeni Güvenlik Kriterleri Geliyor

Dikkat: Türkiye’de e-Ticaret Kanunu Değişti, Yüksek Cezalar Geliyor

YORUMLAR