E-Ticaret Siteleri için Güven Damgası Nasıl Alınır?

Geçtiğimiz hafta itibarıyla Ticaret Bakanlığı tarafından alınması zorunlu hale gelen e-ticaret siteleri için güven damgası uygulaması başlıyor. Peki online alışveriş sitesi olanlar güven damgasına nasıl başvuracak?

Kullanıcıların daha rahat alışveriş yapabilmesi için uygulamaya geçirilen güven damgasının dağıtımı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılacak. Güven damgasına sahip olan siteler bu logoyu site içerisinde bulunduracak ve böylelikle güvenilirliğini kanıtlamış olacak. Konu hakkında TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli şu ifadeleri kullandı:

“Online alışverişte tesis edilen güven ortamı, vatandaşın e-ticaretin avantajlarından faydalanmaya daha istekli olmasını sağlayacaktır. 2019 içinde e-ticaret sektöründe yüzde 30’dan fazla büyüme bekliyoruz” 

E-ticaret siteleri Güven Damgası başvurusundan en çok 3 ay önce ve her sene içerisinde en az 1 defa sızma testi yaptırmak zorunda olacağını dile getiren Çiğdemli, satılan ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına da sitede yer verilmesinin zorunluğu olduğu belirtti.

Güven Damgasına Başvurunuzu Yapın

E-ticaret siteleri için www.guvendamgasi.org.tr üzerinden başvuru yapılması isteniyorken, kısa bir süre içerisinde güvenilir olan alışveriş sitelerinde bu damgayı göreceğimiz ifade edildi. Birkaç haftalık süreç içerisinde site sahiplerine geri dönüş yapacak olan Güven Damgası Sağlayıcıları, sitedeki eksik maddeler tespit edilir ise ek süre verecek.