E-Ticaret Sitelerine Yeni Zorunluluk Geliyor

E-Ticaret Sitelerine Yeni Zorunluluk Geliyor

E-ticaret sitelerinin, aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmetleri Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne (ETBİS) kayıt yaptırması zorunlu hale geldi.

Resmi gazetede yer alan bu yükümlülüğü, 1 Aralık’tan itibaren 30 güne kadar tüm e-ticaret sitelerinin yerine getirmesi gerecek. ETBİS’e kayıt edilen hizmet sağlayıcıları; elektronik ticaretin türü, elektronik ticaret dışındaki ticari faaliyetleri, elektronik ticaret ortamında sunulan mal ve ödeme yöntemleri ile ikinci el malların satışa sunulup sunulmadığı gibi konularda ETBİS'e bildirimde bulunacak.

Eğer elektronik ticaret ortamında yurtdışı elektronik ticaret gerçekleşirse, ülke ve ödeme yöntemi belirtilmesi gerekecek. Bu bildirimde, ticaretin yıllık hacmi her yılın Mart ayı sonuna kadar yapılacak.

Ayrıca bankaların, Bankalararası Kart Merkezi'nin, kargo ve lojistik işletmecilerinin, elektronik ticaret altyapı sağlayıcılarının ve aracı hizmet sağlayıcıların internet üzerinden yapılan sözleşme ve verilen siparişlere ilişkin detayları belirten ve anonim hale getirilmiş istatistiki bilgileri aylık olarak sunması zorunlu olacak.

E-Ticaret Sitelerine Vergi Kesintisi Geliyor

e-Ticaret Sitelerine Yeni Güvenlik Kriterleri Geliyor

YORUMLAR