EA, Titanfall'un Yapımcısını Satın Aldı

Titanfal satın alma ea

Electronic Arts, Titanfall ve Titanfall 2’nin geliştiricisi Respawn Enternatinment’i toplamda 455 milyon dolara ulaşabilecek bir teklifle satın alacağını duyurdu. Anlaşmanın yakın zaman sonra imzalanacağı açıklanırken, satın almaya dair detaylar da verildi.

Bugüne kadar en çok beğenilen Call of Duty oyunlarından birkaçını geliştirmiş olan Infinity Ward ekibi ve Activision arasında sıkıntılar yaşanmış, Infinity Ward çalışanlarının büyük bir bölümü stüdyodan ayrılarak, Respawn Entertainment’i kurmuşlardı. Stüdyo kurulur kurulmaz yeni FPS oyunları Titanfall üzerinde çalışmaya başlayan ekip, Electronic Arts ile yayıncı anlaşması imzalayarak, Titanfall’u piyasaya sürmüşlerdi.

Oldukça beğenilen ilk oyunun ardından yakın bir zaman önce Titanfall 2’yi de yayınlayan Electronic Arts, bugün yaptığı açıklamayla Respawn Entertainment’i toplamda 455 milyon dolara ulaşabilecek bir anlaşmayla satın aldığını duyurdu. İlk aşamada 151 milyon doların nakit olarak verileceği, 164 milyon dolarlık kısmın da hisse senedi ve bu senetlere karşılık gelen kar dağıtımı yoluyla ödeneceği belirtildi. Tüm bunların yanı sıra 140 milyon dolara ulaşan bonus ödemelerin de anlaşmada yer aldığı ve çeşitli kriterlerin gerçekleşmesi durumunda 140 milyon dolarlık bir ödemenin yapılabileceği de açıklananlar arasında kendisine yer buldu.

EA, satın alma duyurusunun yanı sıra yeni bir Titanfall oyununun geliştirme aşamasında olduğunu söylerken, Respawn’ın henüz ismi açıklanmayan bir Star Wars oyunuyla birlikte yeni bir mobil oyun üzerinde çalıştığı da belirtildi. Respawn’ın artık Electronic Arts bünyesinde olması sebebiyle daha büyük kaynaklara ulaşacağının da altı çizildi.

YORUMLAR