Eğitim Yılı Sorunlarla Başladı: EBA Çöktü mü?

Milyonlarca öğrencinin akınına uğrayan Eğitim Bilişim Ağı - EBA çöktü mü? Pek çok öğretmen ve öğrenci 'çok kalabalık' uyarısı alıyor!

EBA Çöktü mü?

Covid-19 nedeni ile uzaktan eğitim sistemine dönülen şu günlerde milyonlarca öğrenci Eğitim Bilişim Ağı üzerinden ders alıyor. Öte taraftan bugün sisteme giriş yapmaya çalışan binlerce öğrenci ve öğretmen sistemde 'Çok Kalabalık' uyarısı ile karşılaştı. Peki EBA Çöktü mü? İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar!

EBA Çöktü mü? Nasıl Girilir?

Binlerce öğrenci ve öğretmen tarafından alınan hata şu şekilde:

"Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA'da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin. Bu süreçte EBA TV kanallarımız yayında. Yayın akışı için buradan bilgi alabilirsin. İstersen hazırladığımız Eğitim Takvimi'nden günün önerilerine de bakabilirsin. En kısa sürede görüşmek üzere."

EBA TV Reyting Sonuçları Açıklandı -1

EBA'da yaşanmakta olan sorun temelde sunucu yoğunluğundan kaynaklanıyor gibi gözüküyor ve bu nedenle öğrencilerin ya da öğretmenlerin, sistemde rahatlama yaşanıncaya kadar, yapabileceği herhangi bir şey bulunmuyor. Bu süreçte teknik ekiplerce atılacak adımları beklemenizde fayda var.

Ziya Selçuk'tan EBA Açıklaması

EBA'nın erişim sorunu hakkında açıklama yapan Ziya Selçuk, konuyla ilgili şunları söyledi: "Bu talepte büyük bir sıçrama oluştu. Şu anda da arkadaşlarımız çalışmaların içerisindeler. Bu altyapı giderek daha da güçlenecek. Ve bu talebin karşılanması için de her türlü tedbiri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz. EBA destek merkezlerinin, 8 bin 668 olduğu akşama kadar 9 bin olur sanırım. Oralarda da çok daha rahat erişim imkanı olacak. Bazı özel okulların bütün sınıflarda öğrencilerini almasıyla ilgili bir takım haberler bize de ulaşıyor. Çok net olarak söylemek isterim. Bununla ilgili takipler yapılıyor, bu konuda cezaların hayata geçirilmesi söz konusu. Bu ulusal bir karar. Bu karara uymayan okullar da varsa gereken tedbirler alınıp cezalar verilir."

Açıklamalarını sürdüren Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz zaten bir takım çabaların içindeyiz. Biraz önce ifade ettiğim EBA destek merkezlerinin 8 bin 668 olduğunu ifade ederken, aslında bunun da çözüm yollarımızdan bir tanesi olduğunu vurgulamak istedim. Bu arada hayırseverlerimizin destekleri var. Ben onlara da teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin çok büyük bir kısmının erişimiyle ilgili bir sıkıntı olmadığını görüyoruz. Yoğunluktan, EBA'daki sorundan da bunu anlıyoruz. Ama erişemeyen çocuklarımız için de başka yollar, metodlar oluşturuyoruz." dedi.

EBA'da yaşanan sorun sonrasında öğretmenlerin birçoğu Zoom üzerine geçtiler. Zoom'da problem yaşarsanız kullanabileceğiniz beş alternatif program için bağlantı adresine gidebileceğiniz gibi hemen aşağıdan Zoom indir tuşuyla uygulamayı edinebilirsiniz.,

YORUMLAR