Ebeveynlerin Yüzde 63’ü İnternetteki Risklerin Arttığını Düşünüyor

Ebeveynlerin Yüzde 63’ü İnternetteki Risklerin Arttığını Düşünüyor

Son yıllarda Türkiye’nin de araların da olduğu birçok ülke, internet bağımlılığı ile mücadelede etkin bir politika yürütüyor. Yapılan bir araştırma, ebeveynlerin yüzde 42’sinin çocuklarının internette harcadığı zamandan endişe duyduğunu ortaya koyuyor. Peki, anne ve babalar çocuklarını internet bağımlılığından korumak için neler yapmalı? Cevabı haberimizde.

1990'ların ortaları ve 2000'li yıllarda doğan Z kuşağı, internet ve sosyal medya ekosisteminin önemli parçalarından bir tanesini oluşturuyor. Ebeveynler ise çocuklarının internet bağımlısı olmalarından büyük bir endişe duyuyor.

Kaspersky Lab ve B2B International’ın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 42’si internet bağımlılığı konusunda endişe duyarken, yüzde 18’i ise 18 yaşından küçük çocukların internet bağımlısı olduğunu düşünüyor.

çocuklarda internet bağımlılığı

Araştırmada, ebeveynlerin en fazla endişe duyduğu konuların başında, yüzde 43 ile uygunsuz içeriklerin izlenmesi ve yüzde 41 ile yabancılarla iletişim kurulması geliyor. Ayrıca çocukların kendilerini internet dünyasından uzak tutmayı başaramaması da ebeveynlerin en çok endişelendiği konulardan bir tanesi.

Türkiye’deki anne ve babaların yüzde 63’ü, internet ekosisteminde çocuklara yönelik risklerin arttığını düşünüyor. Buna nedenle ebeveynlerin yüzde 34’ü, çocuklarının internette geçirdiği süreyi kısıtlıyor.

Kaspersky Lab ve B2B International araştırması, Türkiye’de çocukların yüzde 53’ünün en az bir kez çevrimiçi tehditle karşılaştığını gösterirken, yüzde 12’sinin uygunsuz içeriklere eriştiğini ve yüzde 15’inin ise zararlı yazılımlara ve virüslere rastladığını ortaya koyuyor.

Çocukları internetin zararlı etkisinden korumanın yolu ise eğitimden geçiyor. Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 40’ı çocuklarıyla iletişim kurarak, internette karşılaşabilecekleri tehditleri öğretiyor. Yüzde 36’lık kesim ise çocukları internetteyken onları izlemeye çalışıyor.

Kaspersky Lab Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Dmitry Aleshin, “Ebeveynler çocuklarını korumak istiyor fakat internet erişimini kısıtlamak bunu yapmanın en iyi yolu değil. Çocukların interneti sorumlu ve güvenli bir şekilde kullanmasını sağlamada eğitim ve iletişimin rolü çok büyük” diyor.

“Ancak korumayı güçlendirmek için de yazılım kullanmak şart. İnternette geçirilen süreyi kısıtlamak bu sürecin önemli bir parçası fakat tek başına bir işe yaramaz” sözlerini kullanan Aleshin, "Teknoloji sayesinde riskleri azaltmak mümkün. Böylece çocukların, internetin tüm olumlu yanlarını güvenli bir şekilde keşfedip siber tehditlerden korkmadan dijital becerilerini geliştirmeleri sağlanabilir” değerlendirmelerini yaptı.