Edward Gorey Kimdir?

Edward Gorey Kimdir?

Belirli günlerde dünyaca ünlü isim yapmış kişilerin ölüm veya doğum günleri anısına Doodle adında farklı görseller yayınlayan Google'ın bugün arama sayfasına konuk olan isim 22 Şubat 1925 doğumlu ABD'li illüstrator ustası Edward John Gorey oldu.

Edward Gorey'in 88'inci doğum şerefine Google tarafından yapılan bu jest her zaman olduğu gibi yine büyük beğeniyle karşılandı.

22 Şubat 1925 -15 Nisan 2000 yılları arasında yaşayan ünlü illüstrator Edward Gorey yapmış olduğu çizimler dışında, yazdığı yazılar ve şiirlerle de adından bahsettirmeyi başaran bir sanatçıdır. Hatta günümüzün en önemli yönetmenlerinden birisi olan Tim Burton'un, Edward Gorey'in çizimlerinden etkilendiği yönünde söylentiler dolanmaktadır.

Bram Stoker, H.G. Wells, T.S. Eliot gibi büyük yazarların kitapları için özel olarak illüstrasyonlar hazırlayan Edward Gorey, ilerleyen yıllarda yine birçok çocuk kitabı için de çizimler yapmıştır.

100'den fazla kitap yazmış olan ve yaptığı illüstrasyonlarla insanların dikkatini çekmeyi başaran Gorey, 75 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Playstation 4 Fiyat ve Özellikleri

YORUMLAR