Efsane Cuma İndirimlerine Aldanıp Dolandırıcılara Yem Olmayın

Birkaç gündür adını sıkça duyduğumuz Efsane Cuma indirimlerinde (Black Friday) yaşanabilecek dolandırıcılıklara karşı şimdiden önlemler alınmaya başlandı. Fırsatçılara karşı dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunuldu.

Perakende satış firmaları ve e-ticaret şirketleri Efsane Cuma kapsamında giyim, kozmetik ve elektronik gibi çeşitli kategorilerde birçok üründe yüzde 80’e varan indirimlerde bulunuyor. Fakat aynı zamanda e-ticaret dolandırıcılarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Konu hakkında ME Consultancy kurucusu Murat Erdör açıklamalarda bulundu.

“Birçok marka bu dönemde indirim yaptığı için sanıyoruz ki herkes çok indirim yapıyor ama orada güvenilir olmayan markalara dikkat etmek gerekiyor." şeklinde konuşarak indirim peşinde koşan müşterileri uyaran Erdör, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

 "Vatandaşlar güvenilir mi, değil mi siteye baksınlar, 3D sistemi var mı, ödeme sitemleri güvenilir mi, referansları sağlam mı kontrol etsinler. Bunlar hep vardı ama 'Efsane İndirim' döneminde daha da fazlalaşıyor çünkü herkes indirim yaptığından bu dönemde daha az dikkati çekiyorlar"

Güvenilir Diyerek Bilgilerinizi Vermeyin

Ayrıca PWC Danışmanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı ise tüketicilere dikkatli olmaları ve altına imza attıkları şeyleri iyi okumalarını önerdi. "İndirimlerden doğru bir şekilde yararlanmak için güvenilir olmadığı düşünülen sitelere şifre verilmemeli, bilgiler paylaşılmamalı." ifadelerini kullandı.