Eğikliğiyle Meşhur Pisa Kulesi'nin Gizemi Nihayet Çözüldü

Eğikliğiyle Meşhur Pısa Kulesi'nin Gizemi Çözüldü

Roma Tre Üniversitesi'nden bir grup mühendis, İtalya'da bulunan ünlü Pisa Kulesi ile ilgili çok önemli bir çalışmaya imza attı. 600 yıllık bir geçmişi bulunan ikonik yapının, güçlü depremlere rağmen nasıl ayakta durduğunu öğrenmek isteyen mühendisler, mevcut yapısal ve sismik veri kayıtlarını analiz ettiler. 

İtalya'nın simgeleşmiş yapılarından biri olan ve  dünya çapında eğikliğiyle tanınan Pisa Kulesi, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. İtalya’nın Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide Meydanı’nda bulunan meşhur yapı, şehir kadetralinin çan kulesi olarak 1173 yılında inşa edilmeye başlanmıştı.

Pısa Kulesi

Roma Tre Üniversitesi'nden mühendisler, eğik yapısına rağmen 1280 yılından bu yana en az dört güçlü depremden kurtulan Pisa Kulesi'nin gizemini sonunda çözdü.

Yapısal ve sismik verileri kayıtlarının yanı sıra, inşaat malzemeleri ve kulenin altındaki fiziksel, mekanik ve kimyasal özellikleri inceleyen mühendisler, daha önce yapılan araştırmalara kıyasla çok daha sağlıklı verilere ulaşmaya başardı.

Gelecek ay 16. Avrupa Deprem Mühendisliği Konferansında sunulması planlanan sonuçlar, Kule'nin güçlü sismik titreşime dayanma kabiliyetinin dinamik toprak-yapı etkileşimi (DSSI) denilen bir olaydan geldiğini gözlemledi.

55 metre yükseklikte ve yaklaşık 14 bin ton ağırlığında olan bu devasa kule, inşaatında kullanılan mermerlerin sertliği ve toprağin yapısı gibi faktörler nedeniyle rezonansa girmiyor. İnşaat mühendisi Profesör George Mylonakis, söz konusu titreşimsel özellikleri hesaba katarak, kulenin güçlü depremlere dayanabilmesi için bilerek yan yatırılmış olabileceğini düşünüyor.

Roma Pisa Kulesi

Daha önceki araştırmalar, kulenin temelinde bulunan yoğun kil karışımının yapıyı tutmak için yeterince güçlü olmadığı ve kulenin üçüncü katının tamamlanmasından sonra ağırlığından dolayı eğilmeye başladığı yönündeydi.

1173'te inşaatı başlayan Pisa Kulesi'nin sekiz evrede tamamlanması hedefleniyordu. İlk iki evreden sonra üçüncü evrede kuzeye yaslanan kuleye sütun ve kemerler eklendiğini ifade eden mühendisler, dördüncü aşamaya geçildiği sırada patlak veren dini savaşlar nedeniyle inşaatın durdurulduğunu söyledi.

1272 yılında kulenin tamamlanması için yeniden çalışma başlatıldı. 11. yüzyılda meydana gelen güçlü depremler sonucu bu seferde güneye yaslanan kule düzeltilmeye çalışıldı; ancak yedinci katın tamamlanmasının ardından inşaat yine durdu. 

Siyasi ve toplumsal krizler nedeniyle bir türlü sonuca erdirilemeyen Pisa Kulesi, 1370 yılında nihayet tamamlandı ve bugünkü görünüme kavuşarak, her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan bir yapıya evrildi.

YORUMLAR